Güneş paneli üreterek yeşil bir gelecek yolunda ilerlemek istiyoruz

Azure Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Gül:

Son teknoloji dağıtım merkezleri, genç ve çevreci filosu ile “hızlı cevap, optimum çözüm” hedefiyle müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun hizmet veren Azure Grup, Uluslararası taşımacılıkta üstün ve ayrıcalıklı hizmetleri ile müşterilerine antrepo yönetimi, gümrükleme, dış ticaret ve tedarik zinciri konularında çözümler sunmaktadır.

Mutlak memnuniyetinizi sağlamaya odaklanan Azure Group, ihtiyaçlarınızı karşılayacak çözümleri oluşturmak için sürekli iyileştirme prensibiyle çalışmaya devam etmektedir. Uzun yıllar lojistik, dış ticaret alanında vermiş olduğu hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Güneş enerjisi panel üretimi yapan köklü bir İtalyan firması olan Waris Energy ile is ortakligina giderek güneş paneli üretimi alanına adım attıklarını ifade eden Azure Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Gül, bu alandaki planlarını okuyucularımızla paylaştı. 

Güneş enerji paneli üretimi ile ilgili alana adım atarak enerji kaynaklarına ulaşımın zor olduğu bir dönemde önemli bir karara imza attınız. Konu ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Azure Sirketler Grubu olarak çok uzun yıllardır Lojistik, Enerji ve Dış Ticaret üzerinde vermiş olduğumuz hizmetlerimize bir yenisini daha eklemiş bulunuyoruz.

Sürekli değişen dünyamızda yeşil enerjiye olan ihtiyacın buna mukabil verilen önemin artması ile beraber bu alana yapılan yatırımlarda da bir artışın olduğu gözlemlenmektedir. Dünyadaki oluşan gaz ve akaryakıt sıkıntılarıyla beraber son iki yıl içerisinde özellikle güneş enerjisi alanındaki yatırımlarda artışın olduğunu gözlemliyoruz, buna paralel olarak da güneş panel üretimi konusu dünyada önem kazanmıştır. Bu alandaki gelişimleri göz önünde bulundurarak geçtiğimiz yıl İtalya’da uzun yıllar güneş paneli üretimi yapan köklü bir İtalyan firması olan Waris Energy ile is ortakligina giderek, Avrupa içerisindeki ilk üretim tesisimizi faaliyete geçirmiş olduk. Son 10 aydır Avrupa içerisindeki faaliyetlerimizi artık ülkemize taşımaya karar verdik ve İstanbul basta olmak üzere ülke genelinde GES projelerine başlamış bulunuyoruz. 600 benzin istasyonuna uyguladığımız güneş panelleri bizim ilk projelerimiz oldu. Pendik teki 12 dönüm arazimiz üzerine yeni izinlerini aldığımız GES projemize bu ay itibariyle başlamış bulunuyoruz.

Üretim alanınız ve ürünleriniz ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

İtalya’da 18.500 m² alan üzerinde kurulu üretim tesisi ile faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.İtalyan mühendisliği ve İtalyan teknolojisi ile arazi ve çatı güneş enerjisi santrallerinde kullanılmak üzere kristal silikon hücre bazlı yüksek verimli FV (fotovoltaik) güneş paneli üretmekteyiz. Yıllık 1.400W üretim kapasitesine sahibiz, 18.500 m2 kapalı alana kurulu son teknoloji otomatik üretim hatlarımızda Multi Busbar, PERC, Half-Cut Cell ve Bifacial teknolojileri kullanılarak, verimliliği yüksek, üstün kaliteli güneş paneli üretimi gerçekleştirilmektedir.

PV teknolojisinde yenilik, uygulama ve sistem geliştirme konusunda uzmanlaşmış yeni bir kadro ile Türkiye piyasasına giriş yaptık. Gerçekleştirdiğimiz 650 benzin istasyonu ile beraber 2023 yılında toplam da 23 MW’lık projeye imza atacağız.

Konut kullanımı ile ilgili çalışmalarınız var mı?

Yakın zamanda konut projeleri için çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Halkımıza da en uygun maliyetler ile hizmet sunacağız.

Azur Power şemsiyesi altında yapacağınız çalışmalarla ilgli bilgi alabilir miyiz?

Güneş enerji santrallerinin (GES) yatırım ve teknik danışmanlığı, projelendirme, sistem tasarımı, lisanslı ve lisanssız santral kurulumları, lisans alımı ve işletme, ayrıca lisanssız üretim yönetmeliğine uygun olarak projeler planlama, projelendirme, finans ve uygulama ile kurulum sonrası teknik bakım, onarım konularında da hizmet veriyoruz. Endüstriyel kurulumların yanı sıra evsel çatı kurulumlarında da çözümler sunuyoruz. Şebeke bağlantılı (On-Grid) sistemlerin yanı sıra şebekeden bağımsız akü destekli sistemler (Off-Grid), güneş enerjili sulama sistemleri, LED aydınlatma sistemleri, güneş enerjili kamera sistemleri ve elektrikli araç şarj istasyonları gibi alanlarda da hizmet vermekteyiz.

Türkiye dışında hangi ülkelerde aktifsiniz?

Rusya – Ukrayna arasındaki savaştan kaynaklanan enerji kısıtlamaları tüm Avrupa dahil olmak üzere elektrik ve ısınma maliyetlerinde yoğun bir artış yaşanmasına neden olmuştur. Bu noktada İtalya’daki üretim tesisimiz ile bugün İtalya, Almanya, Fransa’da montaj dahil olmak üzere anahtar teslim projeler yapmaktayız.

Aynı zaman Çin’deki 4 ayrı markanın da Türkiye ve Ortadoğu temsilcilikleri ile Türkiye’deki en büyük 3 panel üreticisinin daha Ortadoğu temsilciliklerini alarak bölgede etkinliğimizi artırıyoruz. Çok yakın zamanda Irak Erbil deki showroomuzun da açılısını yapıyoruz. Bu çerçevede Ortadoğu’da Türk markalarını yaygınlaştırmak istiyoruz.OCAK2023