Halka rağmen yapılan hiçbir politikanın yaşama şansı yoktur

Yerel yöneticiler tüm zorluklara rağmen hizmet verme noktasında sınırları zorluyor. Ekonomik zorluklar, bürokratik engeller yerel yöneticilerin çoğu zaman elini kolunu bağlarken, ortaya çıkarılan yaratıcı çözümler hizmet alan vatandaşların yüzünü güldürüyor. Resmedilen bu tablo içerisinde Maltepe’de vatandaşlara hizmet götürmek için ellerinden gelenin fazlasını yaptıklarını dile getiren Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, sosyal demokrat belediyecilik anlayışımızı Maltepe’de hayata geçirdiklerini ifade etti.

Ülkemizdeki yerel yöneticilerinden biri olarak yaşadığınız zorlukları aktarır mısınız?

Yerel yönetimler konusunda hemen hemen herkesin dile getirdiği gibi bürokratik işlemlerin çokluğu, halkın taleplerine ve kentin ihtiyaçlarına bazı noktalarda pratik ve çabuk çözümler üretmenize engel oluyor. Ancak biz Maltepe’de karar alma noktalarında halk ile ortak hareket ettiğimiz için bu sorunu mümkün oldukça az oranda yaşıyoruz. Çünkü herhangi bir sorunun çözümünde toplumsal refleks gösterildiği zaman başarı oranı yükseliyor. Özellikle ilçemizde bugüne kadar bunu başardığımızı rahatlıkla söyleyebilirim.

Yerel yönetimlerde yeni hedeflerin bölge insanının mutlu olacağı bir sistemi oluşturmak olduğu belirtilmektedir. Bu noktada Maltepe halkının mutlu bireyler olması için yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

Halkın huzuru ve refahı için politika ve hizmet üretmek gerektiğini bizler uzun yıllardır söylüyoruz. Çünkü bu anlayış sosyal demokrasinin temelini oluşturuyor. Maltepe yereline gelecek olursak; gönül rahatlığıyla sosyal demokrat belediyecilik anlayışımızı Maltepe’de hayata geçirdiğimizi söyleyebilirim. Buna halkımızın çözüme ortak olan anlayışının da katkısı büyük. Özellikle her mahallede kurduğumuz halk kürsülerinde vatandaşlarımız geliyor o mahallede ne yapılmasını istiyorsa kararı kendisi veriyor. Bunun gibi daha pek çok örnek de sayabilirim. Halkla iletişim anlamında mevkiimi makamda bırakıyor, Maltepe’nin Ali’si olarak Maltepelilerle buluşuyorum. Her zaman inanarak söylediğim bir şey var. Halka rağmen yapılan hiçbir politikanın yaşama şansı yok. Yerel yönetimlerde bu bariz görülebilen bir şeydir. Yüzünüzü halka döndüğünüz zaman, kararları halk ile birlikte aldığınız zaman doğru işlere imza atmanız kolay oluyor. 2 yıldır görevdeyiz ve tüm bu çalışmalarımız sonucunda Maltepe’yi yaşam kalitesi açısından İstanbul’un ilçeleri arasında 29. sıradan 10. Sıraya kadar yükselttik.

İlçemizin ekonomik kalkınması için fuar, kongre ve yaşam merkezi kurmak istiyorsunuz. Yapılmak istenen merkezin Maltepe’ye katkısı ve proje ile ilgili bilgi verir misiniz?

Maltepe’nin ve hatta Türkiye’nin en büyük sıkıntısı işsizliktir. M’Expo Maltepe Uluslararası Fuar Kongre ve Yaşam Merkezi projemizi hazırladık. Yılda yaklaşık 200’den fazla fuara ev sahipliği yapması planlanan ve Asya ile Avrupa arasındaki en önemli fuar merkezlerinden biri olacak bu fuar sayesinde 25 bin kişiye iş imkânı da sağlayacağız. Yurt içi ve yurt dışından Maltepe’ye gelecek misafirlerimiz sayesinde hem ilçemizin hem de Anadolu Yakası esnafı ekonomik anlamda kalkınacak.

İstanbul’un bütün ilçelerinde trafik konusunda sorunlar yaşandığı bilinmektedir. Maltepe ilçemizde trafik sorununu çözmek için yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

Trafik sorunu ne yazık ki İstanbullular için tam bir çileye dönüşmüş durumda. Maltepe’nin trafik sorununu çözmek için özellikle ilçede trafiğin yoğunlukta olduğu Maltepe Meydan’ı için projemizi hazırladık. Bu alanda bir tünel ile trafiği yerin altına alacağız. Bu proje sadece trafik sorununu çözmekle kalmayacak Maltepe’ye modern ve büyük bir kent meydanı kazandıracak. Projemiz için kaynağımızı da hazırladık. İlgili yerlerden izinlerimizi tamamlayınca çalışmaya başlayacağız.

Maltepe ilçemizde bir başka önemli konuda kentsel dönüşümdür. Bu alanda çok başarılı olmadığımız ifade edilmektedir. Bu açıdan Maltepe Belediyesi olarak kentsel dönüşümde izlediğiniz yolu aktarır mısınız?

Gülsuyu ve Gülensu başta olmak üzere pek çok bölgemizde kentsel dönüşüm ve imar sorunu var. Maltepe’de ada bazlı yerinde dönüşüm kararı aldık. Özellikle Gülsuyu ve Gülensu mahallelerimiz bundan yaklaşık 40-50 yıl önce göç eden insanların bir gecede diktikleri evlerden kurulmuş. 4 kuşak bu mahallelerde yaşayan burayı memleketi bilen insanlarımız var. Bu vatandaşlarımızı ranta ve sürgüne teslim etmek istemiyorum. O yüzden Gülsuyu ve Gülensu’da kentsel dönüşüm çalışmalarımızı büyük bir titizlikle yürütüyoruz. İmar planlarımızı kapalı kapılar ardında değil, danışarak, mahallede halkımızla birlikte hazırladık. Önce halktan onay aldık sonra belediye meclisimizin gündemine taşıdık. Belediye meclisimizde AKP ve CHPli üyelerin oy birliği ile kabul ettik. İmar Planları şuan İBB’nin onayını bekliyor. Hayata geçireceğimiz Yerinde Dönüşüm Modeli ile Türkiye’de modern sürgün mağduru herkese umut olacağız.

Maltepe İlçemizin geleceğiyle ilgili hayal ettiğiniz Maltepe’yi aktarır mısınız?

Maltepe Anadolu’nun her köşesinden, her kesimden insanı buluşturan bir yer. Her mahallenin kendine özgün koşulları ve sıkıntıları var. Maltepe’nin eksiklerini bir bir gideriyoruz. Bu kenti bambaşka ve güzel bir geleceğe hazırlıyoruz. Çok önemli projeler hazırladık. İşsizlik, yoksulluk, barınma gibi temel sorunları en azından Maltepe yerelinde ortadan kaldıracağız. Ayrıca Uluslararası alanda farklı kültürlerden idarecileri, milletleri Maltepelilerle buluşturduk. Düzenlediğimiz etkinliklerde defalarca Türkiye ve dünyadaki barışın ve kardeşliğin tesis edilmesi için diyalog kapılarımız açtık. Benim hedefimdeki Maltepe; havasıyla ve sokaklarıyla Avrupa standartlarında temiz bir kent ve sınırlarının ötesine taşan kardeşlik bağlarıyla birbirine bağlı bir toplum.