Hammaddesini kendi üreten bir marka olarak fiyat avantajını tüketiciye yansıtıyoruz

Naturagen Kolajen Genel Müdürü Nilüfer Adli Özeren

Hammaddesini kendi üreten bir marka olarak kolojene herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bir şekilde konumlanan Naturagen Kolajen, Türkiye genelinde 10.000’i aşkın perakende satış noktasına ürünlerini ulaştırıyor. İskefe Holding şirketlerinden biri olan Naturagen’in, İskefe Holding bünyesinde üretilen hammaddeyi kullanarak önemli bir fiyat avantajı sağladıklarını ifade eden Naturagen Kolajen Genel Müdürü Nilüfer Adli Özeren, bu avantajı tüketiciye yansıttıklarını belirtti.

2022 yılı hem sektör hem sizin açınızdan nasıl geçti?

Naturagen’in henüz 2. yılını tamamladığı 2022 yılını hedeflerimize bir adım daha yaklaştığımız bir yıl olarak tanımlayabilirim.

En büyük hedefimiz ise kolajen hammaddesini kendi üreten bir marka olarak ürünlerimizi herkesin kolaylıkla ulaşabileceği şekilde konumlandırmak. Bunu yapmak çok kolay değil çünkü özellikle kolajen özelinde tüketici ürünün fiyatı ve kalitesinin paralellik göstermesi gerektiğini düşünüyor. Oysaki; bizim farkımız, hammaddenin kaynağına sahip bir marka olarak kaliteden ödün vermeden çok daha ulaşılabilir fiyatlara ürünleri sunabilmekten geçiyor.

Ulaşılabilirliği de sadece ürünün fiyatı olarak düşünmemek gerekir. Ulaşılabilirliğin içinde satış kanalları da yer alıyor. Ürünlerimizi tek bir satış kanalı ile sınırlamıyor ve eczanelerin yanı sıra her kesimin alışveriş alışkanlığına göre zincir marketlerden, kozmetik marketlere, indirim marketlerinden, e-ticaret platformlarına kadar her noktada konumlandırıyoruz.

Her geçen gün bulunurluğumuzu arttırırken 2022’de Türkiye genelinde 10.000’i aşkın perakende satış noktasında ürünlerimizi konumlandırdık.

Tüketicilerin satın alma davranışlarını en çok ne etkiliyor? Sizin ürünleriniz bu tercihler arasında nasıl konumlanıyor?

Satın alma kararını tek bir şeye dayandırmak çok doğru değil. Fakat, karar mekanizmasında etkili olan ve öne çıkan konular tabii ki var. Özellikle gıda gibi tüketilecek bir üründe güven son derece önemli.

Naturagen; İskefe Holding’in grup şirketlerinden biri olup, ürünlerinde İskefe holding bünyesinde yer alan grup şirketinin ürettiği kolajeni kullanmaktadır. Türkiye’nin en büyük kolajen hammadde üreticisi olarak özenle üretilen kolajenler Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Asya ve Amerika’ya da ihraç edilmektedir.

Tüketicimize uzmanlığımızı ve güvenle tüketebilecekleri ürünlerimizi sunuyoruz. Bunu yaparken de hammaddeden sağladığımız maliyet avantajını fiyata yansıtıyor ve her bireyin kolajen kullanımını sağlamayı amaçlıyoruz. 25 yaşından sonra vücutta üretimi yavaşlayan bu çok önemli proteinin yokluğu sadece alım gücü olanları etkilemiyor. Hal böyleyken, neden sadece bir gruba ayrıcalık olarak sunulsun ki? Dolayısıyla, güvenin yanı sıra ulaşılabilir olmak da tercih edilme sebeplerimizden biri oluyor.

Son olarak, tüketicilerin sıradan ve her markada var olan çeşitlere alternatif olarak yenilikçi ve farklı ürün arayışları mevcut. Bu isteklerine de tercih edilen ürünlerimizden biri olan pişirebilir kolajen Naturagen Gurme ile yanıt veriyoruz. Piyasadaki tüm kolajenlerden farklı olarak Naturagen Gurme’yi ister kek, pasta, börek yaparken ister kahveye, çorbaya, çaya katarak kullanabilirler. Hem mutfakta hem de küçük paket alternatifi ile çantada taşınabilen bu kolajen tüketicilerin yenilikçi ve farklı ürün beklentisini karşılıyor.

Sürekli gelişen ve değişen dünyada tüketicilerin de sabit kaldığını düşünmek çok doğru olmadığından, biz de her gün yeniliklerle kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Bu sene içerisinde de yine farklı ihtiyaçlara yanıt verecek yeniliklerimiz olacak.

Kaç çeşit ürününüz var? Yeni ürünlerinizin öne çıkan özellikleri nelerdir?

Toplam 18 çeşit ürünümüzün yanı sıra dönemsel ihtiyaç ve beklentileri de göz önüne alarak belirli bir süreliğine piyasaya sürdüğümüz ürünlerimiz de mevcut.

Gıda takviyesi kategorisinde büyüme hedefi ile 2023’te ürün gamımıza içerisinde Omega 3, Melatonin, Glikozamin gibi farklı takviyelerin de olduğu 6 adet daha ürün ekleyerek ürün çeşidimizi 24’e çıkarıyoruz. Bunların 4’ü 2. çeyrek içerisinde raflarda yerini alacak.

İhracat planlarınız var mı? Yurtdışına açılma konusunda neler yapıyorsunuz?

2023 hedeflerimiz arasında ihracat ilk sıralarda yer alıyor. İhracat çalışmalarına 2022 son çeyrek itibari ile başlamıştık zaten. Katıldığımız ve yoğun ilgi gördüğümüz yurtdışı fuarları sayesinde kendimizi farklı ülkelerden gelen katılımcılara anlatma şansı yakalıyoruz.

Fuarların yanı sıra, Türkiye’deki bilinirlik ve bulunurluğumuzun da yüksek olması sebebi ile yurtdışında faaliyet gösteren yatırımcıların da dikkatini çekiyor ve ürünleri kendi ülkelerinde konumlandırmak için e-posta ve telefonlar alıyoruz. Rafta kendini satan bir ürüne dönüşmek için verdiğimizin emeğin karşılığını gelen bu e-posta ve telefonlarla almak bizleri çok mutlu ediyor.

2023 hedefleriniz neler? Bu yıl hangi konulara odaklanacaksınız?

İhracat hedefinin yanı sıra iç piyasadaki istikrarlı büyümemize yeni ürünlerle devam edeceğiz.

Tüketicilerin gıda takviyesi kategorisinde ihtiyaçlarını tek marka altında toplamak ve bunu yaparken de bulunduğumuz nokta sayısını ve Türkiye genelindeki yaygınlığımızı arttırmayı hedefliyoruz.

Yolun başında belirlediğimiz en temel hedef olan kolajeni anlatmak ise halen hedeflerimiz arasında ön sıralarda yer alıyor. Kolajenin gerçekte ne olduğunun yanı sıra vücuttaki gerekliliğinin de her kesimdeki kişiler tarafından bilinmesini sağlamış olarak pazardaki önemli kolajen markalarından biri olmaya devam edeceğiz.

Yola çıkarken, misyonumuzu her bireye kolajen kullanım hakkı sunmak olarak belirledik ve bunu da her yönü ile sağlamak için çalıştık. Bugün bulunduğumuz nokta sayısı ve sağladığımız maliyet avantajı ile de bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Her kategorinin, ürünün veya hizmetin kendi oyun alanı vardır ve o kategori için o oyun alanı, konfor alanıdır. Çok şey anlatmanıza gerek yoktur, varsa farkınız onu dile getirmeniz büyük ölçüde yeterlidir. Oysaki, daha önce pek denenmemiş bir alanda var olmak ve buna devam edebilmek bambaşka beceriler gerektirir. Kolajeni kendi oyun alanından çıkarıp herkese ulaşılabilir kılmak için perakende market, kozmetik market ve indirim market zincirleri ile buluşturduk. Bunu daha fazla yapabilmek, daha çok noktaya ulaşabilmek adına her gün kendi sınırlarımızı zorluyor, belirlediğimiz misyonu hep gözümüzün önünde tutuyoruz.MAYIS2023