HDI Sigorta Genel Müdürü Firuzan İşcan: Kahramanmaraş merkezli depremlerde sigortacılık sektörü yaraların hızlıca sarılması için elinden geleni yaptı

Kahramanmaraş merkezli depr

Gelişen ülke dinamiklerine paralel olarak Türkiye sigorta sektörü, büyüme trendini sürdürüyor. Bu süreç doğrultusunda 2023 yılının zorlu bir yıl olduğunu belirten HDI Sigorta Genel Müdürü Firuzan İşcan, yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlere dikkat çekti.   

Türkiye’de sigorta sektöründe yaşanan gelişmeleri değerlendirebilir misiniz?

Türkiye sigorta sektörü, gelişen ülke dinamiklerine paralel olarak büyüme trendini sürdürüyor. Özellikle yakın vadede bakacak olursak sektörümüz zorlu bir 2023 yılını geride bıraktı. Yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bu süreci yönetmek tüm sektör adına oldukça zordu. Türkiye’nin 2023 GSYH’nin yüzde 9’una denk gelen 105 milyar dolarlık maddi zararın 6 milyar doları sigortalıydı. Bu süreçte sigortacılık sektörü de yaraların hızlıca sarılması için elinden geleni yaptı. Sektörümüz geçtiğimiz yıl aktif büyüklüğünü bir önceki yıla nazaran önemli bir oranda artırmayı başardı. 2023 yılı aralık sonu itibarıyla Katılım Sigortacılığı toplam prim üretimi önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 103’lük artışla 24.466.633.507 TL olarak gerçekleşmişti. Gerek yüksek enflasyon gerekse kurdaki artışlar sigorta bedellerinde ciddi bir artış gösterse de sektörümüz istikrarını korumaya devam ediyor.

Türkiye’nin her noktasında hizmet sunan HDI Sigorta’yı biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?

İnovatif yaklaşımlarıyla sigortacılık sektörüne öncü olacak çözümler ve ürünler geliştiren HDI Sigorta, Alman sigorta devi Talanx Group ailesi bünyesinde 4000’e yakın acentesiyle Türkiye’nin her noktasında hizmet sunuyoruz. Grubumuzun merkezi Almanya’nın Hannover kentinde bulunurken, HDI dünya üzerinde 150 ülkede faaliyet gösteriyor. HDI Sigorta olarak da İstanbul’da yer alan genel müdürlüğümüzün yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanında yer alan 14 bölge müdürlüğümüz ve 750’yi aşkın çalışanımızla faaliyet gösteriyoruz. Özellikle yaratıcı ve yenilikçi ürünlerle geniş kitlelerin ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlarken, ürünleri de dağıtım kanalları aracılığı ile sigortalılarımızla buluşturuyoruz. Şirketimiz sigorta sektöründe elementer branşlarda faaliyet gösteriyor. Bu branşlar arasında; araç, yangın (konut ve iş yeri), DASK, sağlık, nakliyat, tarım, mühendislik ve sorumluluk sigortaları yer alıyor. Aynı zamanda HDI Sigorta ile birlikte HDI Katılım Sigorta şirketimiz de sigorta sektöründe katılım sigortaları için müşterilerimize hizmet sunmakta. Biz bir acente şirketiyiz ve dağıtım kanallarımız arasında müşterilerimiz ile yakın ilişki kuran ve son kullanıcıya ulaşım oranı en yüksek olan kanalların başında acentelerimiz geliyor. Bu şekilde paydaşlarımız bizlere diledikleri zaman ulaşabiliyorlar ve kesintisiz deneyimlerini sürdürebiliyorlar.

Şirketin geldiği noktayı siz nasıl değerlendiriyorsunuz?
Biraz önce de bahsettiğim üzere HDI dünya üzerinde 150 ülkede hizmet veren bir marka. Hem globalde hem de hizmet verdiği her ülkede başarılı büyüme istikrarını sürdürüyor. HDI Sigorta olarak biz de faaliyet alanlarımız arasında yürüttüğümüz iş birlikleri ile paydaşlarımızın menfaati doğrultusunda küresel sigorta pazarlarında gelecek vaat eden fırsatları değerlendiriyoruz. Tüm sektörler gibi sigorta sektörü de teknoloji odağında değişiyor, dönüşüyor. Her zaman yeniliklere açık olan ve müşterilerine güncel, yenilikçi çözümler sunan HDI Sigorta ailesi olarak biz de bu değişime ayak uyduruyor ve dijitali tüm iş süreçlerimize entegre etmeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl 2 milyon aktif müşteriye ulaştık. 26,2 milyar TL prim üretimi ile sigorta pazarında 6. sırada yer aldık. Pazar payımızı her geçen gün artırarak şirketimizi daha da büyütmek için yoğun olarak çalışıyoruz. Önümüzdeki süreçte bir yandan sigorta pazarlarında gelecek vaat eden fırsatları titizlikle değerlendirip, paydaşlarımızın çıkarlarını gözetirken diğer yandan da yapacağımız yeni iş birlikleri, ortaya koyacağımız ürün ve hizmetlerle büyümeye devam etmeyi amaçlıyoruz. HDI Sigorta olarak özellikle sürdürülebilir büyümenin farkındalığıyla ilerliyor ve bu bilinçle geçmişte olduğu gibi yarınlarda da var olabilmek adına teknoloji odaklı yatırımlarımızla sektöre damga vuran çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

Bu yıl hedefleriniz neler? Gerçekleştirmeyi planladığınız projeleri paylaşabilir misiniz?
İnovatif yaklaşımımızla sektöre öncü olacak çözümler ve ürünler geliştirirken müşterilerimize mükemmel bir hizmet deneyimi sunmaya devam etmek hedeflerimiz arasında yer alıyor. 2024 yılına acente ziyaretlerimizle başladık ve bu doğrultuda 15 ilde binlerce acentemizle bir araya geldik. Yıl boyunca verimli iş birliklerimizi devam ettirerek 2024 sonunda Pazar payımızı artırmayı amaçlıyoruz. Bununla birlikte yıl boyunca yenilikçi teknolojileri iş süreçlerimize entegre ederek bir yandan çağa ayak uydururken diğer yandan da müşterilerimize sunduğumuz hizmet kalitesini artırmaya devam edeceğiz.

Son dönemde öne çıkan sponsorluk ve sosyal sorumluluk projeleriniz hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz? HDI Sigorta olarak hem sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ediyor hem de sağlıklı, mutlu ve toplum bilinci yüksek nesillerin yetiştirilmesinde sporun gücüne inanıyoruz. Bu alanda sponsorluklarımıza devam ediyoruz. Mümkün olduğunca fazla gencin spora yönelmesine olanak sağlamak amacıyla Türk sporunun ve sporcusunun yanında durarak farklı spor dallarında sponsorluk anlaşmaları gerçekleştiriyoruz. 2019 yılında tek bir kulüp ile başlayan sponsorluk çalışmalarımız bugün geldiğimiz noktada 20’yi aşkın spor kulübü ve 3 bireysel sporcu ile yan yana yürüdüğümüz bir yolculuğa dönüştü. Bu yıl yaptığımız yeni sponsorluk anlaşmaları mevcut, bununla birlikte önümüzdeki dönemlerde de ailemizin bir parçası haline gelen kulüplerimize ve sporcularımıza olan desteğimizi sürdürme konusunda ise kararlıyız.TEMMUZ2024

emlerde sigortacılık sektörü yaraların hızlıca sarılması için elinden geleni yaptı