IDEF fuarı sektörün dinamizmini ortaya koyacaktır

Mersin’in Tarsus ilçesindeki 80.000m2’lik kapalı alanda, nakliye ve lojistik sektörü için semi-treyler, savunma sanayinde kullanılmak üzere taktik tekerlekli araçlara sivil ve askeri projeler dahilinde üst yapı üretimi gerçekleştiren Koluman Holding AŞ, IDEF 21’e hazırlanıyor. Fuar öncesi görüşlerini aldığımız Koluman Holding AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık, sorularımızı yanıtladı. 

Savunma sanayinin kara araçları alanında gelinen nokta ile ilgili bir değerlendirme yapar mısınız?

Teknolojik bağımsızlığın geliştirilerek, dışa bağımlılığın en aza indirilmesi ana hedefi ile de uyuşacak şekilde çalışmaların devam ettiğini ve başta yan sanayi ve KOBİ olmak üzere yerli sanayinin desteklendiğini görmekteyiz. Bu çerçevede ana odak noktasının  güç sistemleri, transmisyon sistemleri, zırh malzemeleri, aks ve süspansiyon sistemleri olduğunu görüyoruz. Yurt içi imkân ve kabiliyet kazanılması aynı zamanda sürdürülebilir ihracat potansiyelinin de arttırılmasına katkı sağlayacaktır.

Koluman olarak savunma sanayinde yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

Firmamız savunma sanayinde son dönemlerde lojistik destek amaçlı taktik tekerlekli araçlar alanında Ar-Ge faaliyetlerini yürütmekte; her türlü araç ve üstyapı üretim/entegrasyon projelerinde de anahtar teslim proje çalışmalarını da gerçekleştirmektedir. Bu bağlamda  Koluman Otomotiv Endüstri AŞ’nin hedefi tüm savunma sanayi paydaşları için güvenilir araç tedarikçisi olmaktır. Paralelinde ise  zırhlı araç geliştirme üzerine yatırımlarımız hız kesmeden devam etmektedir. Aynı zamanda hava savunma sistemleri projeleri başta olmak üzere platform seviyeleme ihtiyacı olan projelerde kullanılmak üzere geliştirdiğimiz elektro-mekanik düzleme sistemi çalışmalarımız tamamlanmış olup, kalifikasyon aşamasına geçmiş bulunuyoruz.

IDEF 21 fuarı ile ilgili bir değerlendirme ve fuardan beklentilerinizi aktarır mısınız?

Pandemi koşullarına rağmen gerçekleştirilecek olan IDEF fuarı sektörün dinamizmini ortaya koyacaktır. Bu sene DERMAN araç ailemize çekici modeli ile bir kardeş daha katılacak. Sistem entegrasyonu ve platform tasarımlarımızdaki imkan ve kabiliyetlerimizi sergileyeceğimiz araçlarımız ile çözüm ortağı olarak KOLUMAN’ı bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Dışa bağımlılığın azaltılmasına sağladığımız katkılardan olan Düzleme Sistemi projemiz de ilk defa görücüye çıkacak.

Savunma sanayinde yurt dışı ambargolar nedeniyle yerli çalışmaların önemi aktarılmaktadır. Bu açıdan ürünlerininiz ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

Ar-Ge Teknolojilerine yatırımızın ana temelini, yerli üretimin arttırılması oluşturmaktadır. İmkan ve kabiliyetlerimizin arttırılması kapsamında Ar-Ge kapasitemizi arttırdık ve Savunma Sanayii’ne odaklı yeni ekipler kurarak kısıtlama engellerini en aza indirmek üzerine çalışıyoruz.

Koluman olarak 2021 yılıyla ilgili hedeflerinizi aktarır mısınız? 2021 yılında üretim ciromuzu %100 oranında arttırmayı hedefliyoruz. İhracat pazarlarına yönelik satışın ise payının %50’nin üzerinde olması için çaba sarf ediyoruz. Hedefimizde öncelikli olarak Uzak Doğu Asya pazarları bulunmaktadır.MAYIS2021