IDEF’21, üretim ve yeni iş birlikleri açısından büyük kazanımlar sağlayacaktır

Savunma sanayinin en önemli buluşma platformu olan 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’21), İstanbul Büyükçekmece’deki Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde ülkeler ve firmalar arası önemli iş birliklerine sahne oldu. Dünyanın önde gelen hafif silah üreticilerinden olan Samsun Yurt Savunma (SYS), 2012 yılından bu yana sürdürdüğü Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirdiği Türkiye’nin yerli ve milli uçaksavarını ilk kez fuarda sergileyerek, dünya devleri arasında Türk savunmasının yerli ve milli gücünü temsil etti. Savunma sanayiye kazandırdığı tüm markaları, iştirakleri UNIDEF ve UNIROBOTICS ile fuarda gövde gösterisinde bulunan şirket, Türkiye’nin “yerli ve milli uçaksavarı” olarak bilinen CANiK M2 QCB 12.7 mm ağır makineli tüfeğiyle fuara damga vurdu. Fuar sonrası etkinlik ile ilgili görüşlerini almak için bir araya geldiğimiz SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, fuarın ikili görüşmeler açısından hayli hareketli geçtiğini ifade etti.

IDEF 21 fuarıyla ilgili genel bir değerlendirme yapar mısınız?

Savunma sanayinin en önemli buluşma platformu olan 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’21, tamamladığımız projeleri, milli uçaksavar projesi gibi stratejik öneme haiz projemizi görücüye çıkarmanın yanı sıra inovatif girişimlerimizi fuar aracılığıyla son kullanıcı ile tanıştıracağımız önemli bir organizasyon oldu. Aldığımız geri dönüşler, en yeni ürünlerimizin gelişim aşamasında bize yol gösterici olacak.

IDEF fuarında Canik markasına ve ürünlerine ilgiyi aktarır mısınız?

Fuarda başta yerli ve milli uçaksavarımız olmak üzere en yeni ürünlerimize olan ilgi oldukça büyük oldu.

Türkiye’nin en büyük savunma sanayi şirketlerinden olan SYS, toplam 400 metrekare alana kurulan standında, 4 gün boyunca CANiK markalı tabancalarını ve uçaksavarını, yeni kurduğu mağaza zinciri CANiK Store’u, eğitim faaliyetlerini yürüttüğü CANiK Academy ve yeni geliştirdiği CANiK Smart ve CANiK APP uygulamalarını da tanıttı. Ürünlerinin yanı sıra bünyesinde bulunan markaları ve iştirakleriyle birlikte kurduğu ekosistemin kazanımlarını da katılımcılara sundu. UNIDEF ve UNIROBOTICS’in ürünlerini de vitrininde sergileyerek, ekosisteminin çözüm odaklı yönünü sektör oyuncularına aktardı. IDEF’21’de, daha öncekilerde olduğu gibi yüzde 80 oranında yeni ürünlerini sergileyen SYS, sunduğu eğitimlerin niteliğini artıran yeni, teknolojik ve inovatif ürünlerin başında gelen CANiK Smart ve CANiK APP’ı da IDEF’21’de ilk kez ziyaretçilerle buluşturdu.

Mekanik entegrasyon, artık UNIDEF markasıyla özdeşleşen bir kavram oldu. Geliştirdiğimiz tüm ürünlerde sunduğumuz mekanik entagrasyon çözümleriyle sektörde farklı bir konuma geldik. Bununla birlikte UNIROBOTICS markamız elektro mekanik ve robotik sistemlerle bizlere yeni kabiliyetler kazandırıyor. Ayrıca CANiK Smart SFS(Smart Firearms System)’de ilk defa görücüye çıktı. Öte yandan niş ürünümüz olan CANiK M2F ile donatılmış Bombus Silah Podu, Filipin Hava Kuvvetleri tarafından ilgiyle karşılandı.

Dünyada uçaksavarın üretimini yapan sadece 4 şirket bulunuyor. SYS, CANiK M2 QCB 12.7 mm ağır makineli tüfeğiyle dünya sıralamasına 5’inci sıradan giriş yaptı. Ortaya koyulan bu başarı ile ilgili neler söylemek istersiniz?

SYS, geliştirdiği CANiK M2 QCB 12.7 mmağır makineli tüfeğiyle savunma sektörünün oyuncusu olarak sadece Türkiye’yi dünyada temsil etmekle kalmıyor yüksek teknoloji, Ar-Ge ve mühendislik ürünü olan en yeni ürünleriyle sektörün gelişimine yön verirken Türkiye’nin güvenlik gücünü de destekliyor. Yerli ve milli uçaksavar; Türk Silahlı Kuvvetleri’nde savunma ve özel harekatta görev alan tüm unsurların içine yerleştirilerek her türlü atış destek görevi içerisinde kullanılıyor.

Irak, Kuveyt, Nijerya gibi ülkelerden 1200’e varan sipariş alma başarısını gösterdik. CANiK M2 QCB 12.7 mm ağır makineli tüfeğe olan ilgi karşısında Ar-Ge çalışmalarını soluksuz sürdürmeye devam ediyoruz. Uçaksavarımızın seri üretimine ve ihracat faaliyetlerine başladık. İlk teslimatımızı da Kuveyt’e yaptık. Önümüzdeki dönemde bir yandan Ar-Ge çalışmalarıyla ürünümüzün yeni versiyonlarını geliştirirken diğer yandan fuarda kurduğumuz bağlantılardan yola çıkarak ihracat faaliyetlerimize hız kazandıracağız.

Fuarlar işbirliği imkanlarını artırılması açısından önemli fırsatları bünyesinde barındırmaktadır. Fuar sonrası konu ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Fuar aracılığıyla ticari iş birlikleri kapsamında firmalarla proje geliştirme noktasında önemli bağlantılar kurduk. Türkiye’nin en büyük kara, deniz ve hava araçları firmaları, geliştirdiğimiz sistemleri kendi araçlarına entegre etmek yönünde birçok kez bizi ziyaret ettiler. IDEF’21, üretim ve yeni iş birlikleri açısından büyük kazanımlar sağlayacaktır.

Özellik Afrika, uzakdoğu Asya kıtasında yer alan birçok ülkenin, Savunma Bakanı ve Kuvvet Komutanı gibi üst düzey yetkilileri tarafından yoğun bir ziyaretçi trafiğimiz oldu. Biz de Samsun Yurt Savunma olarak başta yerli uçaksavar olmak üzere tabanca çeşitlerimizi bu pazarlara kazandırmak ve bölgede kalıcı bir değer oluşturmak için görüşmelerimizi yaptık. Önümüzdeki dönem bu görüşmelerin kazanımlarını alacağız.

Özellikle hava platformları açısından kalifikasyon konusundaki sorun için Savunma Sanayii Başkanımızın sunduğu çözüm önemliydi. Geliştirdiğimiz hava araçlarımızın kontrolünü yurt dışında sağlayacaktık. Bu çözüm ile bunu ülkemizde yapabileceğiz. Bu gelişme bize hem zaman hem da maliyet avantajı getirecektir.

Cumhurbaşkanı IDEF fuarı açılışında dışa bağımlılığın giderek azaldığına vurgu yaptı. Bu açıdan sektörde yerlilik oranının geldiği noktayı aktarır mısınız?

Yerlilik oranı en büyük firmalardan biriyiz. Tabancadaki yerlilik oranımız yüzde 95 ama 12.7 mm ağır makineli tüfekte yerlilik oranımız yüzde 100. Bizim firmamızın yerlilik oranı Türkiye ortalamasının çok üstünde… Umarız diğer sanayilerde de yerlilik oranı artar.

Türkiye’nin genel ihracatında katma değeri kilogram başına 2-3 dolarken, bizim yaptığımız ihracatta katma değerimiz kilogram başına 200 doların üzerindedir. KASIM 2021