Kripto para ilgisinin en yüksek olduğu ülkeler arasındayız

Dünya ölçeğinde olduğu gibi ülkemizde de kripto para alanında yaşanan hızlı gelişim, alan için yasal düzenlemelerin yapılmasını da beraberinde getiriyor. Sektörün duayen ismi ve Bitexen Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Cenk Erdem, kripto para piyasasıyla ilgili sorularımızı yanıtladı. 

Kripto para sektöründe gerek uluslararası arenada gerekse ülkemizde düzenleme getirilmesi istenilmektedir. Bu konuda sizin görüşlerinizi alabilir miyiz?

Kripto para ekosistemi oldukça yeni ve gelişen bir piyasa olması nedeniyle geleneksel finans piyasalarından çeşitli farklılıklar göstermektedir. Bu sebeple ekosistem için tüm dünyada net bir düzenleme henüz ortaya çıkarılamamıştır. Ülkemizde de bu konuda çalışmaların yapıldığı resmi kurumlarımız tarafından birçok kez dile getirildi. Her ne kadar ödemelerde kullanılmaması üzerine bir karar alınmış olsa da 2021 yılı içerisinde yayımlanan yönetmelikle birlikte, kripto paraların varlığı resmi olarak kabul edilmiş oldu. Kripto varlık hizmet sağlayıcılarına lisanslama şartlarının ve vergi düzenlemesinin getirilmesi, gerçekleşmesi beklenen gelişmeler arasında yer alıyor. Tüm bu süreç içerisinde Bitexen olarak mevcut yasal düzenlemelerin yanında gelecekte karşılaşabileceğimiz tüm düzenlemelere de uygun olacak şekilde hareket ediyoruz. Kara para aklama ve blokzincir güvenliği konusunda yaptığımız iş birlikleri ile kullanıcılarımızın varlıklarını güvenli bir şekilde koruyor, onlara en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz.

Türkiye’de sektöre sermaye düzenlemesi getirilmesi hedeflenmektedir. Böyle bir uygulama sektöre nasıl yansır?

Bitexen Teknoloji A.Ş. 25 milyon TL’lik ödenmiş sermayesi ile sektörde en yüksek ödenmiş sermayeye sahip kripto para alım satım platformlarından biri olarak hizmet vermektedir. Bitexen, gelecekte gerçekleşebilecek herhangi bir sermaye düzenlemesine de hazır durumdadır. Düzenlemelerin yakında gerçekleşeceğini düşünürsek, sektörde şartları sağlayamayan platformların yerine Bitexen gibi yasal düzenlemelere uygun hareket eden ve kullanıcılarının taleplerine en sağlıklı cevap verebilen platformlar geçecektir. Bu gibi düzenlemelerin kripto para ekosistemine ve diğer tüm paydaşlara pozitif etkisinin olacağını düşünüyoruz.

Türkiye’de kripto para piyasasına halkın ilgisini aktarır mısınız?

Türkiye sahip olduğu genç ve dinamik nüfus ile her alanda öne çıkan bir ülke konumunda. Bu özelliğimiz kendimizi kripto para ekosisteminde de göstermemizi sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye, tüm dünyada kripto para ilgisinin en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Bu, bize halkımızın yeni teknolojilere ve fırsatlara oldukça sıcak baktığını gösteriyor. Birçok yaş grubundan kullanıcımız mevcut. Özellikle genç nüfusun kripto paralara olan ilgisinin yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Kripto para ekosisteminin giderek büyümesi ve adını daha sık duyurması ile kullanıcı sayısı her geçen gün artmakta. Gelecekte çok daha büyük bir kullanıcı kitlesine hitap edeceğimizden de eminiz.

Kripto para konusunda tüketici şikayetleri de gündeme geliyor. Bu konuda devletin alması gereken önlemleri ve Bitexen olarak sizin bu konuda yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

Kripto para ekosisteminde yer alan yapılar arasında en dikkatli ve titiz çalışması gereken kurumlar, alım satım platformları olarak bizleriz. Bitexen olarak kullanıcılarımıza en iyi hizmeti, en güvenli şekilde vermek için tüm paydaşlarımızla ortak hareket ediyoruz. Kullanıcılarımıza 7 gün 24 saat telefon, e-posta ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden destek hizmeti sunmaktayız. Bu misyon çerçevesinde kullanıcı memnuniyetini sağlamak açısından kullanıcı şikayetlerine ve geri dönüşlere göre iyileştirme çalışmalarımızı da gerçekleştiriyoruz.

Bitexen olarak sektördeki yerinizi aktarır mısınız?

Bitexen olarak platformumuzda 150’ye yakın kripto para listeleyerek Türkiye’nin en geniş kripto para yelpazesine sahip kurumu konumundayız. Yaklaşık 1,5 milyon kullanıcımıza 10.000’e yakın işlem çifti sunarak bu alanda da lider konumdayız. Haftanın yedi günü 24 saat hizmet verdiğimiz destek ekibimizle kullanıcılarımızın her durumda yanlarında yer alıyoruz. Bunların dışında hali hazırda birçok spor kulübüyle dijital varlık ve sponsorluk anlaşmalarımız bulunuyor. Futbol, e-spor, drone ve otomotiv sporları dahil sporun her alanında yer almaya ve desteklemeye önem veriyoruz. Her geçen gün büyük bir titizlikle yürüttüğümüz proje ve iş birlikleri arasına yenilerini eklemek için de çalışmalarımız devam ediyor.

İTÜ Arı Teknokent bölgesinde kuruldunuz. Bu noktada İTÜ ile çalışmalar yapıyor musunuz?

Yalnızca kripto para ekosisteminin değil ülkemizin geleceği de gençlerimizin elinde. Bu sebeple çalışmalarımızda onların fikirlerine ve öğrenim süreçlerine gereken en büyük desteği sağlamayı hedefliyoruz. Bu çalışmalarda İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulmuş olan İTÜ Blockchain Kulübü ile sürekli iletişim halindeyiz. Onlara bu alanda gereken tüm sektörel bilgi desteğini vermek için toplantılar gerçekleştiriyoruz. Gelecekte de birlikte önemli çalışmalara imza atacağız.

Türkiye’de finansal okuryazarlığın yeterli olmadığına vurgu yapılıyor. Bu alanda sizin yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız? Ülkemizde finansal okuryazarlık konusunda son dönemlerde önemli ilerleme kat edilmesine rağmen henüz istenilen seviyeye ulaştığımızı söyleyemeyiz. Kripto para ekosistemi, geleneksel finans piyasalarından belirli yönlerden ayrışması nedeniyle, bu alandaki finansal okuryazarlık ise istenilen seviyeden çok daha uzak. Bu amaçla, şirketimiz bünyesinde bulunan araştırma ekibimiz, Türkiye’de eşine az rastlanır türden bir kaynak sunuyor. Kripto para ekosistemi ile ilgili hiçbir bilgisi bulunmayan bir okuyucunun dahi temelden başlayarak ileri seviyeye kadar kendini geliştirebileceği içeriklerin yer aldığı araştırma bölümümüzde, kripto para inceleme yazıları, terimler sözlüğü, araştırma raporları ve güncel haber akışı bulunmaktadır. Kullanıcımız olsun ya da olmasın herkesin faydalanabileceği bu kaynaklar sayesinde kripto para ekosisteminde finansal okuryazarlığın arttırılması konusunda katkı sağlamayı amaçlıyoruz. KASIM 2021