Irak’ın gelecekte de bir numaralı tedarikçisi olacağız

Ülke ekonomisinin yapı taşlarından biri olan lojistik sektörü, sıkıntılı dönemlerden geçiyor. Hizmet bedellerinde yaşanan erozyon, sektör oyuncularının kontrolsüz bir şekilde artışı gibi nedenlerden dolayı yaşanan sorunların detaylarını almak için bir araya geldiğimiz Azure Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Gül, kırk yılı geçkin bir süredir sektöre hizmet veriyor. Özellikle Ortadoğu pazarında elde ettiği deneyimler neticesinde adından söz ettiren Azure Grup’un yeni yaklaşımları ve sektörün içerisinde bulundu durumu özetleyen Erkan Gül, önemli açıklamalarda bulundu.   

Lojistik sektörünün son durumu ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Lojistik sektörü maksimum seviyede düşüşte, bu durumun lojistik sektörünün orantısız büyümesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Sektördeki oyuncu sayısı hızla artarken pastanın yeterince büyümemesi bizi zorluyor. Bunun yanında yabancı plakalı araçların ülkemizde rahatlıkla lojistik sektöründe yer alması da oldukça sıkıntılı bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Bu insanlar getirdikleri yükü burada bırakıp tekrar geriye boş gitmemek için düşük fiyatlarla yük götürüyor.  Bizim bu araçlar ile rekabet edebilme gücümüz yok. Yabancılar aldıkları arabayı 25 bin Euro’ya alıyor, biz aynı arabayı 75 bin Euro’ya alıyoruz. Aynı araca üç kat fazla yatırım yaptığınızda baştan yenik başlıyorsunuz. Ayrıca Türkiye’den aldığımız mazot pahalı, vergi veriyoruz. Bu aktardıklarımı üst üste koyduğunuzda rekabet şansımız kalmıyor. Bu duruma ancak intermodal taşımacılık yapan firmalar karşı koyabiliyorlar. Bu modelle çalışan firmalarda haksız rekabetten dolayı büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Adamlar bir masa bir sandalye Bulgar arabaları ile inanılmaz düşük fiyatlarla lojistik hizmeti verirken, ihratcılarımız da bunu tercih ediyorlar.

Müşteri bunu tercih etmemeli mi?

Tercih etmemeli. Akıllı doğru müşteri, nakliyecisini koruyan müşteridir. Nakliyecini korumazsan hep ucuzuna kaçarsan bir gün bir yerde gönderdiğin ürünün başına bir iş gelir ve kazanç saydığın tüm miktar bir anda yok olur. Özellikle bizim daha yoğun çalıştığımız Ortadoğu coğrafyasında bu riskler daha fazla, dolayısıyla bu riskler göz önünde bulundurularak bu işlerin yapılması herkes için daha sağlıklıdır. Burada söylemlerin işi bize verin noktasında değildir, işi hakkedene verilmesini istiyoruz.

Yabancı plakalı araçlara engel koyulabilir mi?

Elbette, biz nasıl ki yurtdışında kolay hareket edemiyoruz. Onlara da bu ülkeden yük aldığında ödemesi gereken bir bedel olması lazım, aksi takdirde sektörün sorunları artarak devam eder. Ülkemizi kalkındırmak istiyorsak bu duruma müsaade etmemeliyiz.

Lojistik sektörü kendi içerisinde bir çözüm bulabilir mi?

Bunu devletin yapması lazım, lojistik sektörü kendi içerisinde bir çözüm bulamaz. Herkesin kendi derdine düştüğü ortak sorunlara yoğunlaşamadığı bir dönem yaşıyoruz. O nedenle birliklerin, derneklerimizin sorunlara çözüm getirmesi bir hayli zor olacaktır.

Gümrüklerde yığılma nedeni ile araçların uzun kuyruklar oluşturduğu aktarılmak istenen ürünlerin zamanında teslim edilemediği yönünde eleştiriler var. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Gümrüklerde sıkıntılarımız devam ediyor. Bu durum sadece bizim ile ilgili değildir. Her çıkış kapımızdaki muhatap diğer ülkenin de neden olduğu durumlar var. Zaman zaman bu sıkıntılar azalıyor, zaman zaman artıyor ancak tamamıyla ortadan kalktığını görmedim.

Yeni gümrük kapıları gündeme geliyor. Yeni kapıların açılması fayda sağlar mı?

Yeni kapıların açılması elbette ki fayda sağlar.

Hizmet verdiğiniz bölgeler savaş, kargaşa olduğu için sizin işiniz daha zor. Bu bölgelerde son dönem itibari ile çatışmaların da azaldığı görüldü. Irak, İran Suriye özelinde bakıldığında pazar ile ilgili neler söylenilebilir?

Eskisi gibi sıkıntı yok Irak’da da İran’da da belli düzenler var ve bu düzen içerisinde gidip gelebiliyoruz. Suriye’nin bazı bölgelerinde sıkıntılar olsa da, orada da sıkıntıların yakın dönemde giderileceğini ve bölgeye ticaretimizin artacağını düşünüyorum.

Bu ortamda buralara ihracatımızın artar mı?

Çevre ülkelerde ekonomik kaynak yok. Ekonomik kaynaklarını arttırdıkça ticaretimizde artacaktır. Bu hükümetlerde para olmayınca yatırım yapamıyorlar, yatırım yapamayınca ekonomide canlanmıyor. Bu ortamda müteahhitlerimiz de paralarını alamadığı için bölgeyi terk etmek zorunda kaldılar. Bu ülkelerin çoğu petrol doğalgaz gibi kaynaklara bağlılar. Bu kaynaklarda savaş ve ekonominin diğer nedenlerinden dolayı sağlıklı bir şekilde, yeterince faydalanılamadığı zaman sorun yaşıyorlar. Bu konudaki sorunlarını çözdükleri zaman yatırım yapacak hale geleceklerdir.

Irak ile ilgili son dönem politikalarımız ilişkilerin geliştirilmesi açasından önemli olduğu ifade ediliyor. Bölgeyi bilen biri olarak konu ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

Son dönem yaklaşımlarımızın ilişkilerimizde hem bugün hem de gelecekte pozitif yönde önemli katkıları olacağı kanaatindeyim. Biz yeni yatırımlarımız ile  Irak’ın gelecekte de bir numaralı tedarikçisi olmayı hedefliyoruz.  Irak halkına sağlayacağımız çok pratik ve ekonomik çözümler ile ülke içerisinde hızla yayılmayı  hedefliyoruz. . Aynı şeyin Suriye için de geçerli olduğunu düşünüyorum. Zaten Suriye ve Irak pazarındaki sorunlar giderilirse ihracatımız ciddi derecede yükselecektir. Eskiden Irak bizim en fazla ihracat yaptığımız ülkeydi, yakın zamanda o rakamlara tekrardan  ulaşacağımızı düşünüyorum.

Demiryolu ile ilgili çalışmaların faydasını görür müyüz?

Şuanda hazır değil ama kısa zamanda faydasını göreceğimiz kanaatindeyim. İpekyolu ile ilgili yapılan çalışmalar, biz şirket olarak faydalanalım faydalanmayalım, çok önemli, ülkede üretim artar dış ticaretimizi bu doğrultuda geliştirirsek bundan hep beraber faydalanırız.

Katar’da yatırımlarınız vardı. Yatırımlarınızın durumu ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Katar’da iki tane depomuz var, ofisimiz çalışmalarına devam ediyor. Katara inşaat malzemesi sevk edip, yerinde ticaretini yapıyoruz. Ticaretimiz yoğun bir şekilde devam ediyor.

Katar’daki tecrübenizden faydalanmak isteyen firmalara yardım ediyor musunuz?

Biz Katar’a on bir tane firma götürdük. Onlarında sağlıklı bir şekilde ticaretini devam ettirdiklerini söyleyebilirim. Katar’da 2022’ye kadar inşaat sektörünün büyüyerek devam edeceğini söyleyebilirim. Türkiye’den iş yapacak arkadaşların kendi güçleri ile pazarda yer almaları gerekiyor. Katar’ın ilişkileri düzeldikçe bölgedeki diğer ülkelerle rahat ticaret yapabiliriz.

Irak’da yeni çalışmalarınız olduğunu biliyoruz. Biraz onlardan bahseder misiniz? Irak’da yakında kapıda ödemeli lojistiği başlatıyoruz. Bu çalışmamız online satış yapmak isteyen firmaları işini kolaylaştıracaktır. E-Ticaret yapan tüm firmalara Irak kapısını açıyoruz. Tahsilatını biz yaptığımız için herkesin rahatlıkla Irak’a mal satabileceğini söyleyebilirim. Bir tişört bile satıyorsa biz bunu yerine götürürüz. Bütün E-Ticaret sitelerine bunu duyuruyoruz. Bu konuda bir eksikliği giderdiğimizi ifade etmeliyim. Yenilikçi yaklaşımlarla yolumuza devam edeceğiz.