Hedefimiz düzenli, sürekli ihracat yapan firma sayımızı ve satış yaptığımız pazarları artırmaktır

İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve mamülleri İhracatçıları Birliği’nin (İHBİR) yeni başkanı Tayaş Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı oldu. Nisan ayında gerçekleştirilen seçim sonrası sektörün önünü açacak projelerle çalışmalarına başlayan İHBİR Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı ile sektörün güncel durumunu ve İHBİR’in yeni dönem hedeflerini konuştuk.

İHBİR başkanlığınızı kutlar ve başarılar dileriz. Türkiye’nin ihracatında İHBİR in konumu ve önemi nedir?

Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve mamülleri İhracatçıları Birliği adıyla kurulan Birliğimiz, Türkiye’nin ilk kurulmuş ihracatçılar birliğidir. Türkiye genelinde Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin Marmara Bölgesi olarak İstanbul, Akdeniz, Karadeniz, Ege, Güneydoğu Anadolu ve Orta Anadolu olmak üzere 6 bölgede birliği var. 2021 yılı itibariyle genel olarak birliklerin tümü 10 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirmiştir. Bunun 3 milyar dolarlık bölümünü sadece İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) gerçekleştirmiştir. İHBİR ’in diğer ihracatçı birliklerine göre farkı ise işlenmiş tarım ürünleri grubunda daha çok ihracat yapıyor olmasıdır. İHBİR’in yüzde 80’lik bölümü işlenmiş tarım ürünlerinde ihracat gerçekleştiriyor. Bunlar şeker, şekerli mamuller, kakaolu mamuller, pastacılık ürünleri, ve diğer gıda müstahzarları diye tanımladığımız ürünlerden ağırlıklı oluşmaktadır. Gıda müstahzarı dediğimiz grubun içerisinde mayalar, çaylar, kahve, hazır çorbalar, baharatlar, et suyu tabletler, glikoz, maltoz, meyveli jöleler, dondurma vb. gibi birçok ürün bulunmaktadır. Ayrıca 150’ye yakın ülkeye aktif ihracat yapmaktadır. Tabii bölge olarak İstanbul, ticaretin, turizmin, finansmanın ve ağırlıklı olarak sanayinin burada olması sebebiyle Türkiye’nin lokomotifidir. Türkiye’nin ihracatında İHBİR stratejik açıdan oldukça önemli bir konumdadır.

Kaç üyeniz var? İhracatçı üye sayınız nedir?

Toplamda aktif 1100 üyemiz var. Bu üyelerimizin yaklaşık yüzde 50’si sürekli ve düzenli ihracat gerçekleştiriyor. Sürekli ve düzenli İhracat yapan üye sayımızı yüzde 50’lerden yüzde’ 80lere doğru taşımak istiyoruz. Hedefimiz düzenli ve sürekli ihracat yapan firma yüzdemizi artırmak.

Gündeminizde öncelikli olarak hangi konular var? Projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Bir sürü projemiz var. KOBİ ölçekli yüzlerce üye firmamız var. Bu firmaların yurtdışına açılması, pazar ve müşteri bulması lazım. Büyük firmalar ise pazarlama faaliyetlerine ihtiyaç duyuyor. Öncelikli olarak KOBİ ölçekli firmalarımıza ürünlerini yurtdışında nerelere, kimlere satabilecekleri konusunda yardımcı olmak istiyoruz. Bununla ilgili uluslararası veri analizi firmalarından veri satın alarak, tüm ülkelerin ithalatçılarının ve pazar dinamiklerinin bilgilerini alacağız ve birlik bünyesinde bir pazarlama ekibi oluşturtacağız. Bu ekibimiz ihracat danışmanları gibi çalışacak ve firmalarla sürekli iletişimde olacak. Yurt dışındaki Bu İthalatçı firmaların hangi ülkelerden, hangi firmalardan, hangi ürünleri talep ettiklerini öğreneceğiz. Bu proje, üreticimiz ve ihracatçımızın navigasyon sistemi olacak. KOBİ ölçekli firmalımızın önüne hazır yol haritaları koyacağız. Ayrıca birliğimizin sekretaryasında yurtdışına ticaret heyetleri düzenleyerek ve potansiyel satın alımcıları bir araya getirerek alım heyeti organizasyonları ve B2B toplantıları düzenleyerek ihracatçıların yeni pazarlara ulaşmasına yardımcı olacağız. Bir diğer projemizde İstanbul İhracatçılar Birliği’nin çok derin bir veri bankası var. 2008 yılından bugüne kadar yapılmış tüm fuar organizasyonlarının alım heyetlerinin sektörel ziyaretlerinin dataları mevcut. Ancak bu veriler düzgün listeler halinde derlenerek İHBİR’in web sayfasında paylaşılmamış. Halbuki özellikle KOBİ’ler için bu bilgiler çok önemli, paylaşılması lazım. Şu anda bütün bu verileri düzenletiyoruz yakın bir zamanda tüm üyelerimizle paylaşacağız. Projelerimizden biri de Türk kültürüne ait bu topraklarda geliştirilmiş ürünleri dünyaya Türk dizileriyle tanıtmak istiyoruz. Türk ürünlerinin dünya çapında marka haline gelmesi ve ilginin artması için tanıtım faaliyetleri yapacağız. Türk kahvesi, Türk lokumu, helva, pişmaniye, kestane şekeri, baklava ve diğer şerbetli tatlılar tamamıyla ülkemize ait ürünler. Türk dizileri yurt dışında çok izleniyor. İspanya, Latin Amerika, Uzakdoğu’da dizilerimize müthiş bir ilgi var. Bu bizim için bir güç. Biz de senarist ve yapımcılarla görüşerek, onlara sponsorluk desteği sağlayarak Türk ürünlerinin tanıtımını artırmak istiyoruz. Bunun karşılığını fuarlarımız da alacağımızı düşünüyoruz. İşte biz bu küçük firmalar için Ekonomi Bakanlığı’nın yüzde 50 teşvikini sonradan değil, fuarlardan önce vermeliyiz diyoruz. Fuar teşviklerini İHBİR’in finanse edeceği bir organizasyon hazırlıyoruz. Yine planlarımızda olan bir tanesi teşvik sistemlerinin, teşviklerin daha kolay uygulanabilir daha rahat alınabilir olmasıyla ilgili otoritelerle ve ilgili bakanlıklarla temaslara geçeceğiz. Onlarca teşvik kalemi var ama uygulanabilirliğine baktığınız zaman çok ciddi manada düşüyor. Bu teşviklerin daha kolay uygulanabilmesine yönelik faaliyetlerimiz olacak.

İHBİR olarak ihracat hedefiniz nedir?

 Bu yıl için İHBİR’in ihracatını yüzde 20 artırarak 3,6 milyar dolarlık bir ihracat hedefliyoruz. Bizim en önemli girdilerimizden olan ihracat için bu ülkede üretmeliyiz. Ürettiğimizi de birbirimize satarak değil yurtdışına satarak o ülkenin dövizini buraya getirmeliyiz ki bu ülke hedeflediği planladığı müreffeh ülkeler seviyesine gelebilsin. Baktığımız zaman özellikle pandemi ile birlikte dünyadaki tedarik zincirinin değişmesiyle birlikte aslında Türkiye güzel bir fırsat yakaladı. 2021’de 2020 yılına göre ihracatımız yüzde 40 artmış. 2022’de de 2021’e göre ihracatını yüzde 25 ila 30 artırabilirsek ve bunu 250 milyar dolar baremine çekerek kademeli olarak her yıl yüzde 15 ila 20 ihracat rakamlarımızla büyüme gerçekleştirebilirsek. İşte o zaman 300- 400-500 milyar dolar ihracatı konuşmaya başladığımız gün otoriterinde, sivil toplumunda, kamuoyunun da ben uğraşlarının değişeceğine çok daha farklı şeylerin olacağına inanıyorum. Şu anda 85 milyonluk nüfusla yaşıyoruz, kişi başı gelirlerimiz döviz karşılığında belli. Biz, döviz gelirimizi daha çok artırabilirsek ve ne kadar çok katma değerli ihracat yapabilirsek, bazı döngüleri ancak öyle değiştirebiliriz. Ama bunları değiştiremeyeceksek havanda su dövmeye devam ederiz. TEMMUZ2022