Kendine güvenen, ayakları üstünde duran ve fark edilmeyi seven bir kadın müşteri profilimiz var

Kendine özgü tarzı, kalitesi, güçlü satış ve pazarlama ağı sayesinde Türkiye’nin önde gelen kadın giyim markaları arasında yer almayı başaran NGSTYLE, ileri teknolojisi ve tasarım gücü ile fark yaratıyor. Yirmi yıllık tecrübesini, marka yaratma heyecanı ile birleştiren NGSTYLE Yönetim Kurulu Başkanı Nazlı Gürer Aldıkaçtı, sektöründe yaşanan sıkıntıları ve NGSTYLE’ın gelecek ile ilgili planlarını okuyucularımızla paylaştı.

Nazlı Hanım öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Üniversiteyi bitirdiğim yaz, daha tatilimi yapmadan, Hürriyet Gazetesi yan yayınlarının ilan ve reklam bölümünde çalıştım. Burada bir buçuk yıl çalıştıktan sonra tekstil sektörüne geçtim. Devamında 11 yıl sektörde profesyonel olarak çalıştıktan sonra 2003 yılında kendi işimi kurdum.

Her zaman ‘bir kadın daha güzel nasıl görünebilir’ diye düşünürüm. Birçok kadın hala kendine yakışan etek boyunu, kendine yakışan rengi, kendine yakışan kol boyunu bilmiyor. Bunlar çok önemli detaylar olduğunu bildiğim ve mesleki deneyimimle bu ihtiyaçları birleştirmek istediğim için de en sonunda kendi işimi kurdum.

Kaç kişilik bir ekiple çalışıyorsunuz?

Şu anda 43 kişilik bir ekibimiz var.

Üretim var mı?

Modelhane ve kesimhane bünyemizde yer alıyor. Ürünün üretimini de bize bağlı atölyelerle yapıyoruz. Bu atölyeler yılın 12 ayı bizimle çalışan ve hepsi kendi dalında uzmanlaşmış atölyeler.

Yılda kaç koleksiyon hazırlıyorsunuz?

Baktığınızda yılda iki ana koleksiyonumuz var gibi görünse de mağaza sevkiyatları mevsim olarak önceden planlanmış bir sıralamayı takip ettiğinden, müşterilerimiz bize geldiğinde hep yeni ürünlerle karşılaşır.

Ayrıca sınırlı sayıda ve çok kaliteli kumaşlardan üretilen NG Limited koleksiyonumuz var. Bu koleksiyonumuz çok ilgi gördü ve şu anda dört mağazamızda satışı var. Bunların dışında bir de bu yaz ilk defa NG Beachwear koleksiyonunu satışa sunduk ve çok ilgi gördük.

Kaç mağazanız var?

Son dönemde bazı mağazalarımızı bizden kaynaklanmayan olumsuz nedenlerden dolayı kapatmak durumunda kaldık. Şu anda mevcut faaliyet gösteren 6 tane mağazamız var. Bu mağazalarımızda İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Kayseri’de faaliyet gösteriyor.

Müşteri profilinizden biraz bahseder misiniz?

Ben de çalışan bir kadınım. Kendimden yola çıkarak; NGSTYLE kadınının her zaman şık, bakımlı, zarif ve detaylara önem veren bir kadın olduğunu söyleyebilirim. Bizler anneyiz, eşiz, çalışıyoruz, metropollerde yaşıyoruz. İşimiz kolay değil çünkü sabah güne çok erken başlayıp çok geç bitiriyoruz. Dolayısıyla ben de kadının kendini güvenli ve rahat hissedeceği tasarımlar yaratmak istiyorum. Ve bu tasarımlar, gündüzden geceye ufak bir aksesuar değişikliğiyle geçiş yapılabilecek, her ortama uyum sağlayabilecek tasarımlar olmalı.

Yurtdışına açılmayı düşünüyor musunuz?

Şu an tamamen Körfez bölgesine odaklanmış durumdayım. İran ile ilgili de bazı görüşmeler yapıyoruz.

Sektörde kendinizi nasıl konumlandırıyorsunuz?

Öncelikle çalışan kadınlarımız üzerine çok duruyoruz ve onların hayatlarını kolaylaştırıyoruz. Fatura başına yani tek bir faturada çok ciddi satışlar yapıyoruz. Çünkü çalışan kadınlar gerçekten zamanla yarışıyor. Avukat, doktor, üst düzeyde yöneticilik yapan müşterilerimiz var. En son rekorumuz 90 metrekare olan İzmir-Alsancak’taki mağazamızda gerçekleşti. İndirimde olmadığımız halde tek bir faturada 72 parça ürün satışı gerçekleştirdik. Bu kadın 72 parçayı alıyor ve on gün sonra yine gelip mağazamızdan alış-veriş yapıyor. Özel kadın, kendi özel olduğunun farkında, kendine güvenen, ayakları üstünde duran ve fark edilmeyi seven bir kadın müşteri profilimiz var. İddialı giyinmek isteyen ve kaliteyi seven kadınlarımız bizi tercih ediyor.

Mağaza sayımız çoğalsa da ben hep işin içinde olduğum için butik zihniyetle büyümeye devam edeceğiz çünkü aşırı büyüme, üretimin kısmen de olsa Uzakdoğu’ya kaymasına neden oluyor, bu da ister istemez kalitenin düşmesini beraberinde getiriyor. Biz kumaş kalitesinden asla taviz vermiyoruz. Benim kullandığım astarı, yaz mevsiminde herkes gömlek ve elbise yapıyor. Ben kadınlarımız terlemesin diye %100 viskon kumaştan astar kullanıyorum. Bize gelen kadınlar zaten bunu biliyor. Bizi bilen ve bize gelen müşterilerimiz, devamında bizim sadık müşterimiz oluyor.

Sektörün genel gidişatına nasıl değerlendiriyorsunuz?

Başta kiralar maalesef belimizi büküyor. Ayrıca benim çok üzüldüğüm diğer bir konuda indirim konusu. Maalesef sektörün en büyük firmaları sezonu indirimlerle açıyorlar. Her hafta sonu için bir kampanya yapıyorlar. Bunlar müşteri açısından da güzel şeyler değil. Herkes birbirini takip eder hale geldi. Sektörün indirimlerle ilgili uygulamış olduğu politika sektörün karlılığını düşürüyor ve sektörü geriye götürüyor. Bunu da ancak devlet eliyle düzelebileceğine inanıyorum. Erken yapılan indirimler ve yersiz yapılan indirimler sektörü baltalıyor. Bunun haricinde bir de kalifiye personel sıkıntımız var. Yetişmiş insan gücü anlamında sektörün ciddi sıkıntıları var. Baktığınızda her yere AVM’ler, mağazalar açılıyor ama bunları dolduracak kadar kalifiye, yetişmiş insan kaynağımız yok.

Tasarım anlamında nelerden ilham alıyorsunuz?

Bana ilham veren şeylerle ilgili somut bir şey söylemem pek mümkün değil. Hayatımda deneyimlediğim her türlü ortam, insan ve hatta duygu bana ilham kaynağı olabilir. Keza izlediğim bir film, dinlediğim bir müzik ya da seyahat edip etkilendiğim bir şehir de öyle. Aslında beni şaşırtan ya da kalbimin daha hızlı çarpmasına sebep olan her şey, bir sonraki koleksiyon için yaratıcı gücümü tetikliyor diyebilirim.

Sizin dijitalleşmeye yönelik çalışmalarınız var mı?

Dijitalleşme çok ciddi ve hızlı bir şekilde ilerliyor. Sizin bunun gerisinde kalmanız mümkün değil. Ellerinde cep telefonlarını düşürmeyen bir nesilden bahsediyoruz. Bu nesil alış-verişine fazla zaman ayırmak istemiyor. Onun yerine daha çok eğlenmek, seyahat etmek ve sosyalleşmek istiyor. Alış-verişini internet üzerinden yapmak istiyor. Bu anlamda e-ticaretin ilerleyeceğine inanıyorum. NG Style olarak bizde e-ticarette varız ve gelişmeleri takip ediyoruz.

Orta ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Kesinlikle Körfez bölgelerinde bir şeyler yapmak istiyorum, orada bir ikinci ayağımız olsun en azından 3-5 mağazamız olmasını çok arzuluyorum. Bunun dışında İstanbul, Ankara, Bursa ve Antalya gibi büyük illerimizde var olan mağaza sayılarımız artırmayı ve yeni mağazalar açmayı düşünüyoruz. Ama fazla mağazalaşmak da istemiyorum 25 mağaza markamız için ideal rakam bence. Daha niş, daha özel daha kaliteli kalmak istiyorum. Kalitemizden asla taviz vermek istemiyorum. Bundan sonrası için açılacak mağazalarımızda da konsepti ve müşteri kitlesi özel olan AVM’lerde ve özel caddelerde yer almak istiyoruz.

EYLÜL 2017