KOBİ’lerin en büyük destekçisi yine Deniz Factoring olacak

Ekonomimizdeki yeniden dengelenme sürecinde son dönemde oluşan pozitif gelişmeler sonucunda Kaynaklarımızın büyük bölümü turizm ve gemicilik başta olmak üzere müşterilerimizin dış ticaret işlemlerinin finansmanında ve KOBİ müşterilerimize vereceğimiz destek, Türk çiftçisinin işletme sermayesi ve yatırım ihtiyaçlarını karşılayacak. ENBD gibi güçlü bir grubun hissedarlığında ülkemiz ekonomisi için taze kaynak sağlamaya, geçmişimizde olduğu gibi önümüzdeki dönemde de ülkemize ve müşterilerimize var gücümüzle destek olamaya gelecek dönemlerde de devam edeceğiz.

Emirates NBD’nin Denizbank hisselerini satın alması Türk bankacılık sektörüne yeni ve taze bir soluk kazandırırken, bu satın alma sonrasında güçlü yapısıyla yoluna devam eden Denizbank, hisse devrinden kısa bir süre sonra sağladığı 1.1 milyar dolarlık sendikasyon kredisiyle hem Türk bankacılık sistemine olan güveni hem de Denizbank’ın piyasadaki güçlü duruşunun ne kadar kalıcı olduğunu bir kez daha gösterdi. Yeni yapılanma sonrası görüşlerini aldığımız Denizbank iştiraki Deniz Factoring Genel Müdürü Alper Tunga Emecan, Deniz Factoring’in ve faktoring sektörüne dair düşüncelerini aktardı.

-Bu yıl Finansal Kurumlar Birliği’ne Başkan olarak Aynur Eke Hanım seçildi. Birlik başkanının faktoring sektöründen gelmesinin sektöre olacak etkilerini aktarır mısınız?

Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilen Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı seçiminde üç grubumuz Leasing, Faktoring ve Finansman şirketlerinin genel oy çokluğunu alan, bizden biri yani faktoring sektöründen bir kadın; Vakıf Faktoring Genel Müdürü Aynur Eke, Birlik başkanı olarak seçildi. Sayıca çoğunluk erkek yöneticilerden oluşan Finansal kurumlar erkek egemen bir kurum olmasına karşın bir kadın başkan seçilmesi bizleri sevindiren bir gelişme olduğunu söyleyebilirim.

Faktoring sektöründen olması nedeni ile sorunlarımızı daha yakından biliyor ve gecikmiş taleplerimizin gündem yapılarak çözüme kavuşmasında başarılı olacağını düşünüyorum.

-Faktoring sektöründe karşılıkların vergiden düşülmesiyle ilgili bir düzenleme yapıldı. Yapılan bu çalışmanın sektöre katkısını aktarır mısınız?

Faktoring hariç tüm finansal kurumlar için geçerli olan bu kanun sektörün uzun yıllardır beklediği bir düzenleme idi. Bu düzenleme ile faktoring şirketlerinin de ayırdığı özel karşılıklarının bankalar ve diğer finansal kiralama finansman şirketlerinde olduğu gibi kurumlar vergisi matrahından indirim konusu yapılması mümkün hale geldi.

KOBİ’lere daha fazla finansman sağlanacağı için hem sektörün gelişimine hem de ülke ekonomisine katkısı olacağını düşünüyoruz.

-Faktoring sektörü açısından 2019 yılı değerlendirmesi yapar mısınız?

Finansal piyasalar için en kötüyü geride bıraktık artık ivmelenme zamanı. Firmalara finansman sağlamak için bir rekabet ortamının oluştuğunu görmekteyiz. Kredi faiz oranları makul ve iş yapılabilir seviyelere geldi. Kendi penceremizden bakacak olursak;

Finansal Kurumlar Birliğince (FKB) açıklanan verilere göre, bankacılık dışı finans sektörünün konsolide bazda 2019/Q3 döneminde 88 milyar TL’lik işlem hacmine ulaşarak, 9 aylık net sektör karı 1,2 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

-FKB tarafından düzenlenen olağan genel kurulda Bakan Berat Albayrak sektörle ilgili olumlu mesajlar verdiler. Verilen mesajlarla ilgili izlenimlerinizi alabilir miyiz?

Toplantımıza Hazine ve Maliye Bakanımız Sn. Berat Albayrak, BDDK Başkanı Sn. Mehmet Ali Akben, FKB Başkanı Sn. Adem Duman, SPK Başkanı Sn. Fuat Taşkesenlioğlu ve Halkbank Genel Müdürü Sn. Osman Arslan da katıldı. Hazine ve Maliye Bakanımız Sn. Berat Albayrak yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisi içerisinde finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinin ağırlığının hızla arttığını söyledi. Banka dışı finans sektörüne destek olmanın kendileri için önemine değindiler, bunları en üst düzeyden duymak, sektörümüzü ilgi ile yakından takip etmeleri bizleri mutlu etti.

-Ekonomi de geçilen bu önemli dönemeçte Kobi’lere vermek istediğiniz mesajlar nelerdir?

Deniz Faktoring olarak 2019 yılını değerlendirir misiniz?

Ülkemiz ekonomisinde son derece önemli bir yer ve ağırlığa sahip olan KOBİ’lerimiz adeta ekonomik canlılığın bir göstergesi durumundadır. Geçtiğimiz durgunluk döneminden olumsuz etkilenmedik aksine bu krizi fırsata çevirerek ilerliyoruz. Bu yıl içinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük bankası konumundaki Emirates NBD ile güçlerimizi birleştirdik. Bu birliktelik Türk bankacılık sektörü ve ekonominin geleceğine duyulan güveni tescillediğini de göstermektedir.

Yeni yapılanmamız sonrası ilk sendikasyon işlemimiz DenizBank’ın sağlam yapısını uluslararası arenada bir kez daha gözler önüne serdi.

Türkiye ekonomisine taze kaynak sağlanması bakımından büyük önem arz eden işlem, gerek iki yıla varan uzun geri ödeme süresi gerek EBRD’nin uluslararası bankalar konsorsiyumu eşliğinde girdiği ilk işlem olması bakımından da çok değerli.

Ekonomimizdeki yeniden dengelenme sürecinde son dönemde oluşan pozitif gelişmeler sonucunda işleme 1,1 milyar dolar talep geldi. Bu tutarın 2019 yılında ülkemize giren en büyük miktardaki taze kaynak olması da bizi ayrıca gururlandırdı. Büyük bölümü turizm ve gemicilik başta olmak üzere müşterilerimizin dış ticaret işlemlerinin finansmanında kullandırılacak kredide, EBRD’den sağlanan dilim ise Türk çiftçisinin işletme sermayesi ve yatırım ihtiyaçlarını karşılayacak.

ENBD gibi güçlü bir grubun hissedarlığında ülkemiz ekonomisi için taze kaynak sağlamaya, geçmişimizde olduğu gibi önümüzdeki dönemde de ülkemize ve başta Kobilerimize var gücümüzle destek olamaya gelecek dönemlerde de devam edeceğiz.

“Denize Çek Gönder” ilefaktoring sektöründe dijital ortamı geliştirdiniz, geri dönüş nasıl oldu?

Sektörümüzde yenilikçi hizmetlerimiz ile müşterilerimize sağladığımız avantajlara geçtiğimiz yıl bir yenisini daha ekledik; Dijital ortamda Faktoring!

Deniz’den bir ilk daha: ‘Deniz’e Çek Gönder’ Çek vadesi beklemek tarih oluyor!

Deniz Factoring olarak, “Deniz’e Çek Gönder” isimli faktoring işlemlerini cebe taşıyan mobil uygulamamızı hayata geçirdik. Yeni uygulamamız ile müşteriler, faturalı çeklerinin vadesini beklemeden dijital kanal ile 7/24 DenizFaktoring’e göndererek, nakit karşılığını hızlıca öğrenip en yakın DenizBank şubesinden nakde ulaşabilmektedir. Ürünümüz ile çok kısa bir süre içinde 100 Bin e yakın müşterimize faktoring hizmetimizi tamamen Dijital ortamda sağladık. Faturalı Çekler için başvurulabilen uygulama sayesinde müşterilerimiz diledikleri zaman diledikleri yerde cep telefonu aplikasyonu üzerinden dijital faktoring yaparak çözüme ulaşabiliyorlar. Böylece şubeye gidildiğinde sadece bir imza ile nakit ihtiyacı karşılanabiliyor. Hizmete aldığımız, cepten ve tabletten erişim imkânı sunan “Deniz’e Çek Gönder” uygulaması artık İnternet üzerinden de www. DenizeCekGonder.com ile faktoring işlemlerini Web platformu üzerinden de çok daha hızlı hale getiriyoruz. Müşterilerimiz internet Uygulaması ile çekin vadesini beklemeden, finansmana erişimlerini rahatlıkla gerçekleştirilebiliyor. 

Söz konusu uygulamamızı indirerek ya da  www. DenizeCekGonder.com web sayfamız üzerinden başvuruda bulunmak için; işleme ait çekin kare kodu uygulamaya okutulabiliyor ya da çekin fotoğrafı uygulamaya yüklenerek form doldurulabiliyor. Başvuru sonucu ise tamamen bize ait Sanal Zeka üzerinden otomatik karara dönüşerek sonuç kısa sürede belli oluyor.

“Deniz’e Çek Gönder” ile aynı zamanda en yakın DenizBank şubeleri görüntülenirken, adres tarifi alınabiliyor ve kolayca finansmana ulaşılabiliyor.

Dijitalleşen finans dünyamızda müşterilerimiz sanal ortamda finansman ihtiyaçlarını hızlı, güvenli ve rahatça karşılayabiliyorlar. Deniz Factoring olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını yakından takip ediyor, yenilikçi uygulamalarımızla sektörümüzde ilkleri gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bizim bir idealimiz var; kurumumuzu var eden müşterilerimize sunduğumuz hizmet kalitesini her gün biraz daha yukarı taşımak. Bu anlayışla, dijitalin sunduğu imkanları müşterilerimizle buluşturarak, faktoring işlemlerini rahatça, güvenle yapabilmelerini arzu ediyoruz. Hizmete aldığımız “Deniz’e Çek Gönder” App ve web platform uygulaması ile kullanıcılar, artık vade beklemeksizin, zaman ve mekandan bağımsız olarak faturalı çekleriyle ilgili işlemlerini hızlıca yapabiliyor ve DenizBank şubelerinden finansmana erişebiliyorlar. Bu yöndeki yenilikçi çalışmalarımız artarak sürecek. Uygulama Apple Store ve Google Play Store üzerinden indirilebiliyor. İnternet üzerinden de www. DenizeCekGonder.com ile faktoring işlemlerini Web platformu üzerinden de çok daha hızlı. OCAK 2020