Mısır’ın ihracatına çok büyük katkı sunuyoruz

Medkon Lines Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Işık:

Türkiye ile Mısır arasında esen olumlu hava, ticari ilişkilere de yansıyor. Mısır’a yatırım yapan firmalarımız Mısır’ın ihracatına önemli katkılar sağlamaya devam ediyor. Bu çerçevede ortayla çıkan hareketliliği değerlendirmek için görüşlerine başvurduğumuz Medkon Lines Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Işık, DEİK Türkiye Mısır İş Konseyi’nin bir üyesi olarak karşımıza çıkıyor. Zor dönemde İş Konseyi olarak taşın altına ellerini koymaktan imtina etmediklerini ifade eden Mahmut Işık, gelinen noktadan oldukça umutlu olduğunu belirtti.  

Ticari ilişkileri ile ilgili bir konuyu değerlendirdiğimizde, siyasi etkinin olumlu ya da olumsuz yönde etkilerini görebiliyoruz. Bu çerçevede konu ile ilgili bir değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Siyasetin getirdiği her şey ticareti de olumlu ya da olumsuz etkileyebiliyor. Mısır ile bugün karşılıklı bir birimizi anlama çabası içerisinde ve daha kuvvetli bir ticari ilişkilerin içerisine girebileceğimizi görüyorum. Siyasetin olumlu etkilerini bugün görüyoruz. Örneğin hem Ukrayna hem Rusya ile kurduğumuz siyasi ilişki hakkaniyetli bir çerçevede devam ettirebildiğimiz için iki tarafla da ticari ilişkilerimizin artarak devam ettiğini görüyoruz.

Mısır özelinde baktığımızda firma olarak ağırlık verdiğiniz bir pazar diyebilir miyiz?

Mısır, bizi ağırlık verdiğimiz pazarların başında yer alıyor. Türkiye’nin farklı noktalarından Mısır’a ulaşım sağlarken diğer taraftan Mısır’ın farklı ülkelere bağlanmasını da sağlıyoruz. Mısır’da şu an itibari ile üç ofisimiz 140 çalışanımızla müşterilerimize hizmet veriyoruz. Medkon olarak çok bilinen bir marka olduğumuzu söyleyebilirim. Bu çerçevede gelişen ticarete destek vermekten büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye’den Mısır’a olan 60 bin TEU yükün dışında Bulgaristan, Romanya, Romanya üzerinden Ukrayna, Rusya, Lübnan, İsrail, Libya, Tunus, Cezayir, Fas, İspanya ve İtalya’dan da Mısır’a yük taşıyoruz. Bu organizasyonu çoğunluk hissesi bize ait Mısırlı bir ortağımızla çalışmaları yürütüyoruz. Çok sevdiğimiz ve aileden gördüğümüz bu isimle çalışmalarımızı artırarak devam ettiriyoruz.

Bu noktada kültürel olarak çok yakın iki ülke olduğumuzu ifade edebiliriz.

Aynı kültürün insanlarıyız. Bundan dolayı ben tatillerimde de Mısır’ı tercih eden biriyim.

Son dönem Türkiye Mısır ticari ilişkileri ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Çok olumlu bir dönemden geçiyoruz. Bu olumlu dönemin gidişatında DEİK Türkiye Mısır İş Konseyi’mizin de büyük katkıları olduğunu söylemem lazım. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Sorunlu dönemde de ticaretin devamı hususunda önemli katkıları oldu.

Biz orayı hiç bırakmadık. Mümkün olduğunca en güzel şekilde, özveriyle çalışmalarımızı devam ettirmeye çalıştık. Siyasetin normale dönmesiyle de olumlu bir hava yakaladığımızı söyleyebilirim.

Mısır ile ticari bağı kurdurduğunuz ülkelerle ülkemizi kıyasladığımız da nasıl bir tablo ortaya çıkıyor?

İsmini zikrettiğim ülkelerden İtalya dışında ticari faaliyet olarak Türkiye daha ileridedir. İtalya’da bizimle aynı ölçekte olduğunu tahmin ediyorum. Ülkemizdeki firmaların Mısır’a yatırımları çoğunlukla Mısır’dan ABD’ye ihracat yapmak amacıyla yapılmış yatırımlar olduğunu görürsünüz. Serbest ticaret anlaşmasından dolayı ortaya çıkan avantajları değerlendirmek için yapılan yatırımlardır. Son dönemde alım yapan uluslararası firmaların Avrupa ayaklarına da Mısır’dan alım gerçekleştirdiklerini gözlemleniyor.

Mısır’a dış ticaret konusunda önemli katkılar sunduğumuz yönünde genel bir kanı var siz bu bakış açısına katılır mısınız?

Bir yönde katılırım. Özellikle pazarlama konusunda bizim onlara önemli katkılar sağladığımızı söyleyebilirim. Biz orada hem imalatını yapıp, Mısır’ın ihracatına çok büyük katkı sunuyoruz. Buraya yatırım yapan firmalarımız hem uygun maliyetle imalatı hem de doğru pazarlara satışı gerçekleştiriyorlar. Medkon olarak bizde firmalarımızın en uygun maliyetle en çabuk pazara ulaşmasına yardımcı oluyoruz. Bu çalışmalarımız Akdeniz ve Karadeniz’de kesintisiz devam ettiriyoruz. Navlun fiyatlarının yükseldiği dönemlerde müşterilerimize rekabet avantajı sağlayan fiyatlar vererek önemli katkılar sunduk.

Mısır’a Afrika’nın kapısı diyebilir miyiz?

Diyebiliriz, özellikle Süveyş Kanalı ile ulaştığı bölge dikkate alındığında oldukça önemli bir pazar olduğunu söyleyebiliriz. Denizciler için hayati öneme sahip. Kızıl Deniz’in etrafındaki ülkeleri Türkiye’ye bu yolla bağlamak bize önemli avantajlar sağlamaktadır.

Bu çerçevede Mısır’ın liman hizmetleri ile ilgili neler söylenilebilir?

Mısır’da birkaç tane liman bölgesi var. Port Said dünyanın en iyi limanları arasında yer almaktadır. Bunun yanında diğer limanlarında gelişkin olduğu söylenebilir.

Ticari ilişkilerin geleceği ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

İki ülke liderinin yakın dönemde bir araya gelmeleriyle büyük adımların çabuk atılmasına sebep olacaktır. Süreci yakından takip eden biri olarak, herkesin ilişkileri geliştirme yönünde istekli olduğunu gözlemliyorum. Bu ortamda ticari ilişkilerin gelecekte artarak devam edeceği kanaatindeyim. Geliştirilen ilişkilerinde kolay kolay bozulmayacak nitelikte olacağını düşünüyorum.

İlişkilerin gelişmesi bölgedeki diğer ülkelerle ve bu ülkelerin bir birleriyle yaşadığı sorunları da çözeceği kanaati mevcut. Sizin bu husustaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Karşılıklı siyasi ve ticari gelişim, iki ülkenin de bölgede gücünü artıracaktır. Ben bu süreçten çok umutluyum. Önümüzdeki dönemi hep beraber yaşayıp göreceğiz.

Biz Medkon olarak yaşanan gelişmelere paralel olarak seferlerimizi artırdık. Biz potansiyeli gördüğümüz için bu kararı aldık.EYLÜL2023