Panama Cumhuriyeti, Türkiye’nin ihracat artışına katkıda bulunabilir

Panama Denizcilik İdaresi’nin Türk Loydu Vakfı ile anlaşma yaparak belirli görevlendirmelerde bulundurması iki ülke ilişkilerinin giderek gelişen bir sürece girdiğini göstermektedir. Türk girişimcilerinin Latin Amerika’ya açılan kapısının Panama olduğuna dikkat çeken, Panama Başkonsolosu Andres Gregorio Nunez, Türk iş adamlarına sundukları hizmetleri dergimize aktardı.

Panama Denizcilik İdaresi ile Türk Loydu arasında bir anlaşma imzalandı. Yapılan anlaşmanın önemini aktarır mısınız?

Panama Denizcilik İdaresi, bu anlaşma ile sınırlarını yeni pazarlara genişletiyor. 2016-2017 yılları içerisinde Panama ve Türkiye arasındaki ilişki çeşitli sözleşmelerin imzalanması ve iki ülke denizcilik bakanlarının ziyaretleri ile giderek güçlenmiştir. Bu nedenle, bir Türk kuruluşu olan Türk Loydu ile imzalanan anlaşma da her iki ülke açısından çok faydalı ve karlı bir ilişki kurma sürecine bizleri sürüklemiştir. Bu anlaşma ile denizcilik sektörü başta olmak üzere iki ülke ilişkilerinin gelişeceği yeni bir süreç başlamıştır.

Yapılan anlaşmanın Türk gemi sahibi olup Panama bayrağı taşıyan iş adamlarımıza katkısını aktarır mısınız?

Panama Ticari Filo Sicili, filo optimizasyonunun bir ölçüsü olarak kayıtlı gemilerin veya Panama bayrağına geçiş yapma niyetinde olanların faydalanabileceği çeşitli indirimler ve imtiyazlar sunmaktadır. Buna ek olarak, Amerika, Asya ve Avrupa’da teknik ofislerimiz vardır. Bu nedenle bütün müşterilerimize idari hizmetler sunan Deniz Ticaret Filosu Özel Konsolosluklarının yanı sıra kapıdan kapıya, hızlı hizmet de sunabilmekteyiz. Özellikle, Türkiye’de Panama için Türk pazarının önemini gösteren bir teknik büromuz mevcuttur. Benzer şekilde, tanınmış bir kuruluşa ve kendi ülkenizde tanınmış bir koruma kuruluşuna sahip olmak, tekne sahipleri için maliyeti düşürür ve her iki taraf arasında var olabilecek ticari ilişki daha dostça olur.

Panama Denizcilik İdaresi’nin Türk Loydu’nu yetkilendirmesi, Türkiye’deki kurumlara karşı güven göstergesi olarak ifade edilebilir mi?

Evet, bununla birlikte Panama Cumhuriyeti, şirket üzerinde yapılan denetim sırasında da gösterilen, Türk şirketlerine duyduğu tam güveni korumaktadır. Panama bayraklı gemilerine yasal sertifikaların tanınması ve yasaya uygun sertifika düzenlenmesi görevlerini yerine getirme yönündeki yüksek taahhüdü, kalite standartlarını, eğitimli personelini göstermek mümkün oldu.

Panama bayrağının Türk iş adamlarına getirdiği avantajları aktarır mısınız?

Lojistik platformu ve bir hizmet ülkesi olması nedeniyle Türkiye, Panama’yı “Latin Amerika’ya açılan kapısı” olarak seçti. Türkler, bölgede daha büyük hacimlerde satmayı planladıkları tekstil, inşaat malzemeleri, musluklar ve tatlılarla ünlüdür. 128 bin 807 milyon Euro ihracatla Türkiye, ihracatçılar arasında dünya sıralamasında 31’inci ülke oldu.

Bu anlamda, dünyanın her yanına ticari geziler yapan, dünyanın en büyük ticaret filosuna sahip Panama, Türkiye’nin ihracatının önemli ölçüde arttırmasına katkıda bulunabilir.

Bunlara ek olarak, Panama her müşteriye belirli hizmetler sunmaktadır. Bunlar;

-Vergi avantajları

-Rekabetçi maliyetler

-Geminin yaşı üzerinde sınırlama yoktur. Bununla birlikte, Kalıcı Navigasyon Sertifikası’nı elde etmek için, 20 yaşın üzerindeki gemilerin yetkili bir Panama müfettişi tarafından gerçekleştirilen özel muayeneden geçmesi gerekmektedir.

-Minimum Tonaj gereksinimi yoktur.

– Gemi mülkiyeti

– Herhangi bir kişi ya da şirket, vatandaşı olduğu ülke veya şirketin faaliyet gösterdiği yere bakılmaksızın, gemilerini Panama bayrağına kayıt yaptırmaya hak sahibidir

– Ünvan / ipotek için bir ön kaydın avantajı.

– Teknik Sertifikaların Avantajı

– Gemilerini Panama bayrağına transfer etmek isteyen gemi sahipleri eğer kayıt sırasında geçerli güvenlik ve tonaj sertifikalarına sahip ise yeniden inceleme yapılması gerekli olmayacaktır. Bunun yanı sıra kayıt işleminden önce geminin tamir havuzuna yerleştirilmesi gerekliliğini de ortadan kaldırması gemi sahibini önemli masraflardan kurtarmaktadır. Bununla birlikte, kayıt sırasında, tanınmış bir kuruluş (ulusal veya uluslararası) İdare adına yeni bir sertifika seti yayımlamalıdır.

– Yapım aşamasındaki gemiler geçici kayıt yaptırabilirler.

– Ticari olmayan gemi ve tekneler için avantajlar (Yatlar, Tekneler, Yelkenli Gemiler) OCAK 2018