PANAMA VE JAPONYA, PANAMALI DENİZCİLERİN YARARINA ANLAŞMA İMZALADI

Panama Denizcilik Otoritesi (AMP), Panama’nın Japonya Büyükelçiliği ve Japonya Kara, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı (MLIT) aracılığıyla, eğitim ve sertifikasyonun karşılıklı olarak tanınmasına ilişkin, Uluslararası Denizciler için Eğitim, Sertifikasyon ve Vardiya Tutma Kuralları Sözleşmesi, 1978, Düzenlenmiş, (STCW’78 Sözleşmesi) I/10 Yönetmeliği uyarınca ilk kez bir İkili İş Birliği Anlaşması imzalandı. Bu anlaşma, yeni iş olanakları sağlayacağı için Panamalı denizciler için oldukça yararlı olacaktır. 

Anlaşmayı Panama Cumhuriyeti için Denizcilik Bakanı Noriel Araúz ve Japonya Hükümeti için MLIT Denizcilik Ofisi Genel Müdürü Ichiro Takahashi tarafından imzaladı. 

Bu önemli anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte AMP, Panamalı denizcilerin unvanlarının, diğer Denizcilik İdareleri tarafından tanınması için çalışmaya devam etme taahhüdünü yinelemektedir ve bu vesile ile Panamalı denizcilere bu durumda Japon bayraklı gemilere binme olanağı sağlayarak ülke için ekonomik faydalar sağlanmaktadır. Japonya’nın, armatör başına düşen gemi sayısı bakımından dünyada ikinci ülke olmasının yanı sıra, yüksek eğitim ve sertifikasyon standartlarına sahip, dünyanın en prestijli sicillerinden biri olduğunu vurgulamak önemlidir. 

Bakan Araúz, Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) bir parçası olan Panama Cumhuriyeti’nin, üye devlet olarak sorumluluğunun bilincinde, STCW (Beyaz Liste) hükümlerinde tam bir başarı gösteren ülkeler arasında yer aldığını belirtti. AMP aracılığıyla, denizcilerin sertifikasyon sürecinin yanı sıra eğitim ve yetkinlik düzeylerinin iyileştirilmesini sağlamayı amaçlayan eylemler ve modernizasyon süreçleri geliştirerek bu politikalara liderlik etmektedir.

Panama Gemi Sicili’nin Japonya’da tercih edilen sicil olduğunu ve bu vesile ile bu güveni takdir ettiğimizi belirtmek önemlidir. Arzumuz, bu güveni güçlendirmeye devam etmektir, bu nedenle bu anlaşmanın imzalanması, her iki idare arasında bir dizi yaklaşımın ve ilgili faaliyetlerin tamamlanmasını temsil ettiği için oldukça önemli bir anda gerçekleşmektedir.

Anlaşmanın imza töreninde ise, Panama’nın Japonya Büyükelçisi ve Başkonsolosu S.E. Carlos Peré ve AMP’yi temsilen Denizciler Genel Müdürlüğü (DGGM) Müdürü Juan Maltez, Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü (DGMM) Müdürü Rafael Cigarruista ile Tokyo’daki SEGUMAR Teknik Ofisi Başkanı Samuel Guevara katıldı. TEMMUZ2022