Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Türkiye’nin en iyi hastanelerinden biri oldu

Covid 19 hastaları için ihtiyaç duyulan bir dönemde Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 600 yataklı ilk etabı kullanıma açılması sevindirici bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Depreme dayanıksız olduğu için İPKB tarafından yeniden yaptırılan ve inşaatını 40 yıldır müteahhitlik sektöründe hizmet veren Taş Yapı tarafından üstlenilen hastane, Türkiye’nin en iyi ve kaliteli hastanelerinden biri oldu. Süreci değerlendirmek için kendisine ulaştığımız tecrübeli işadamı Emrullah Turanlı, sorularımızı yanıtladı.

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sona geldiniz, yapılan çalışmaları aktarır mısınız?

Türkiye’nin en kaliteli ve depreme dayanaklı hastanesini inşa ettik. Burada Taş Yapı’nın 40 yıllık tecrübesi bulunuyor, İPKB’nin hastanelerdeki tecrübesi bulunuyor. Bu hastaneyi inşa ederken kurum olarak zarar ettik fakat halkımıza önemli bir eseri böylesine önemli bir dönemde kazandırdığımız için mutluyuz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Projede zarar etiğinizi belirttiniz. Neden zarar edildiğini öğrenebilir miyiz?

Biz bu ihaleye girdiğimiz zaman ki döviz kuru ile bugünkü döviz kuru aynı değil. En büyük zararımız bundan kaynaklandı. Bu hastanede deprem izolasyonlarını ABD’den getirdik. İPKB inşa kısmında burayı çok iyi denetlediler. Taş Yapı olarak bizde bütün tecrübemizi bu hastanede ortaya koyduk. Sonuçta Türkiye’nin en iyi ilk ikiye girecek hastanesini anlımızın akıyla Türkiye’ye kazandırdık. Böyle dönemlerde önemli olan Taş Yapı’nın zarar etmesi değil, benim zarar etmem değil, önemli olan halkımızın sağlığıdır. Bu nedenle bu projede bizim yanımızda olan herkese teşekkür ediyorum. İPKB’ye, çalışanlarımıza, Bakanlığa teşekkür ediyorum. Bunları benim söylemem de değil, tüm basın çalışanlarının hastanemize giderek yaptığımız bu eseri görmesini istiyorum. Biz çok iyi yaptık dememizle çok iyi olmuyor, gidin ve yerinde nasıl yapıldığını görün istiyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi için de Eylül’de açılmasını rica ettiler. Oradaki çalışmaları aktarır mısınız?

Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi için Cumhurbaşkanı Eylül’e yetiştirin dediler, biz ise Haziran ayında bitirmek için çalışmalarımızı hızlandırdık. Orada da son teknolojileri kullanıyoruz, salgın nedeniyle zor şartlarda çalışıyoruz ama durmuyoruz. Şuanda milletimizin bu hastanelere ihtiyacı var ve biz Taş Yapı olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz. Tabii ki bu işin faturası maalesef bize çıkıyor fakat büyük fedakarlıklarla bu işlerin üstesinden geleceğiz.

Siz aynı zamanda Lefkoşa Havalimanını üstlendiniz. Şuanda KKTC’ye uçak seferleri yasaklandı. Bu durum sizi nasıl etkiliyor?

Şuanda salgın nedeniyle uçaklar inmiyor. Gelişmiş ülkeler teknoloji geliştiriyor, çalışmalar yapıyor fakat bu salgın hepsinin yetersiz olduğunu net bir şekilde gösterdi. Nerede gelişmiş ülkeler, nerede onların teknolojileri. Herkesin şuan tek derdi can kaybı olmaması. Bu nedenle bizim önceliğimizde çalışanlarımızın can kaybının olmamasıdır. Personelimizi işten çıkarmadan, fedakarlık yaparak bu günleri atlatmaya çalışıyoruz. Bazen yeni iş almaya çalışıyoruz bazen de iş almadan personeli tutuyoruz. Bu nedenle KKTC’de bu yıl nasıl ilerleyeceğini zaman gösterecek. Ben Kıbrıs’ın daha erken atlatacağına inanıyorum fakat bu salgından sonra Türkiye’den oraya insan götürmenin pek doğru olacağını düşünmüyorum.

Taş Yapı olarak Balkanlarda çok zor bir proje olduğu belirtilen Sırbistan Bosna Herkes karayolu ihalesini üstlendiniz. Bu projenin önemini aktarır mısınız?

Bu proje sadece iki ülkeyi etkileyecek bir proje değildir. Bölgede en az 4-5 ülkenin birbirine yakınlaşmasını ve ticaretini hızlandıracak bir projedir. Şuanda şantiyemizi kurduk. Sözleşme gününden önce o projeyi bitirmiş olacağız. Böylelikle bölgenin kalkınmasına önemli bir katkı sağlayacağız. Kısaca tecrübemizi bu projeye de yansıtacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan projenin temelini atarken, bu projenin uzun bir dönemdir yapılamadığını ve zor bir proje olduğunu belirttiler. Cumhurbaşkanı geldi, temel attılar, kendilerine minnettarız.  Taş Yapı olarak biz hep zorlu projelerin üstesinden geldik, bu projenin de zor bir proje olduğunu biliyoruz ve üstesinden geleceğiz. Amacımız bu projeyi hayata geçirerek bölgedeki ülkelerin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmaktır. MAYIS 2020