Roketsan, Çift Darbeli Motorun Kullanıldığı Uçuş Testi İle Bir İlke Daha İmza Attı

Milli Alçak İrtifa Hava Savunma Füzesi Hisar-A’nın çift darbeli motora sahip Balistik Test Füzesi atışları Roketsan tarafından Haziran 2015’te Aksaray’da başarıyla gerçekleştirildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin alçak ve orta irtifa hava savunma ihtiyacının karşılanması için milli imkânlarla özgün olarak geliştirilen HiSAR füzelerinin tasarım ve geliştirme çalışmaları emin adımlarla ilerliyor. Roketsan tarafından tasarlanan ve geliş- tirilen HiSAR füzeleri dünyada emsali nadir bulunan çift darbeli motor teknolojisi ile donatılacak. Çift darbeli motorda, tek motor gövdesi içinde birbirinden bağımsız ateşlenebilen iki ayrı roket motoru bulunuyor.

Hava savunma füzelerinin etkinliği (hız ve manevra kabiliyeti), ilk fırlatıldığı andan etkinlik menzilinin sınırına gelene kadar ciddi miktarda düşmekte, bu durum da tehdit hava unsurlarının füze tarafından vurulmadan kaçma şansını artırmaktadır. Bu teknoloji sayesinde HiSAR füzeleri, akıllı algoritmaları ile hedefine az mesafe kaldığında ikinci motorunu ateşleyerek son manevra evresinde çok yüksek etkinlik kabiliyeti kazanmaktadır.

Çift darbeli motor, teknolojik zorluğunun yanında bu teknolojinin kullanıldığı sistemlerin azlığı itibarıyla da HİSAR füzelerini ayrıcalıklı kılıyor. Roketsan’da HİSAR projeleri kapsamında, yenilikçi ve zorlayıcı çift darbeli motor teknolojisinin geliştirilmesi ve bunun bir hava savunma füzesine uygulanması faaliyeti eş zamanlı olarak yürütülüyor.

2015 yılı Haziran ayında Roketsan tarafından gerçekleştirilen atışlı testte, Türkiye’nin çift darbeli motora sahip ilk füzesi HİSAR-A, fırlatma platformundan birinci darbe motoru ile başarılı bir şekilde ayrı- larak, ikinci darbe motorunu da havada ateşledikten sonra kendi bünyesindeki füze otopilotu kontrolünde, programlanan manevraları gerçekleştirerek başarı ile uçuşunu tamamladı.

Bu test ile Türkiye’nin, bu teknolojiye sahip dünyadaki sınırlı sayıda ülke arasındaki yerini almasında çok önemli bir kilometre taşı da aşılmış oldu. Çift darbeli motor teknolojisine sahip olacak milli hava savunma füzelerinin, seri üretime gireceği 2021 yılında dünyadaki en üstün teknolojiye sahip hava savunma sistemlerinden birisi olması hedefleniyor.