TSK envanterine gireceğimiz için çok mutlu ve gururluyuz

TSK’nın zırhlı kabine sahip 8×8 bir lojistik destek aracı ihtiyacına yönelik 2015 sonunda Ar-Ge çalışmalarına başlayan Koluman Otomotiv Endüstri, 2018 yılı sonunda kendi markası ile “DERMAN 8×8” Zırhlı Lojistik Destek Aracını yüksek yerlilik oranıyla piyasaya sürdü.

Yüzde 70 yerlilikte ve balistik zırh koruma özelliğine sahip 8 çeker DERMAN, 16 ileri tam otomatik şanzıman ve 517 beygir gücüyle görev yapacak ve 32 tona kadar yük kapasitesine sahiptir.

8×8 Tekerlekli Konteyner Taşıyıcı Araç Projesi kapsamında Derman 8×8 Zırhlı Lojistik Destek Araçları’nın tedariki için yapılan sözleşme sonrası sorularımızı yönelttiğimiz Koluman Otomotiv Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık, gelinen nokta ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Üretim alanında zorlu bir dönemden geçiyoruz. Bu zorlu dönemi göz önünde bulundurarak 2021 yılı ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

2021  yılında yaşadığımız tedarik zinciri sıkıntılarını 2022 de de yaşamaya devam edeceğiz. Başta elektronik ünitelerin vazgeçilmezi yarı iletkenler olmak üzere, lastik, fren sistemleri, aydınlatma sistemleri, alüminyum parça temini zor ve pahalı olacak. 2022 üçüncü çeyrekte iyileşme bekleyebiliriz.

IDEF 21 fuarına katılım sağladınız. Fuar ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Fuar son derece başarılı geçti. Savunma sanayi ürünlerimizde geldiğimiz seviyeyi sergileme imkânı bulduk. İkinci jenerasyon balistik korumalı DERMAN aracımızın gördüğü ilgiden dolayı çok memnunuz. Söz konusu çekici versiyonumuz ile Tank Taşıma Araçları  segmentine hareketlilik getireceğimizi umuyoruz. Pandemi etkisine rağmen Afrika ülkelerinden yoğun ilgi gördük.

8×8 Tekerlekli Konteyner Taşıyıcı Araç Projesi kapsamında Derman 8×8 Zırhlı Lojistik Destek Araçları’nın tedariki için sözleşme imzalandı. Konu ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

TSK envanterine gireceğimiz için çok mutlu ve gururluyuz. Bu, yeni projelerin de kapısını açacak bir gelişme. İlk aracı 2022 yılı 1.çeyrekte teslim edip, 65 aracı 2023 sonuna kadar teslim etmeyi hedefliyoruz.

Savunma alanında yaptığınız diğer çalışmalar ile ilgili gelinen nokta ili ilgili bilgi alabilir miyiz?

Aselsan ve Roketsan’dan aldığımız muhtelif araç ve üstyapı projelerimiz var, bunların dışında özellikle hava savunma sistemlerine yönelik geliştirdiğimiz elektro-mekanik dengeleme sistemi ile gurur duyuyoruz. Savunma Sanayii’nde araç ve üstyapı entagratörü olarak  süratle büyüyoruz.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Başta lojistik destek kapsamı olmak üzere her türlü üstyapı konseptinin güvenilir çözüm ortağı olmaya yönelik Ar-Ge çalışmalarımıza tüm hızıyla devam edeceğiz. Derman aracımızla ihracat projeleri de yapmayı arzu ediyoruz. Değişen koşullara çok hızlı adapte olarak yenilikçi çözümlerle Ürün gamımızı zenginleştirmeye devam ediyoruz.OCAK 2022