Türk lojistik sektörü gösterdiği refleksle krizlere karşı ne kadar dayanıklı olduğunu da gözler önüne serdi

Teknoloji ve örnek uygulamalara sürekli yatırım yapan, sunduğu ürün ve hizmetlerdeki gelişmeyi sürekli kılan G4S Türkiye, uluslararası tecrübesini ülkemize aktarıyor. Pandemi döneminde yaptıkları çalışmaların önemi daha fazla öne çıkan G4S Türkiye’nin lojistik sektörü için geliştirdiği güvenlik çözümlerini G4S Genel Müdürü Kağan Gümüş ile konuştuk.

Gerek ülkemizde gerek dünyada lojistik sektöründe artan bir trafik görüyoruz. Lojistik sektöründeki bu hareketliliği, entegre güvenlik çözümleri sunan küresel bir firma olarak G4S nasıl yorumluyor?

2020 yılında COVID-19 salgını nedeniyle tüm sektörler gibi lojistik sektörü de birtakım sıkıntılara maruz kaldı. Pandeminin özellikle ilk döneminde yaşanan kaos ortamında tüm dünya ve bütün sektörler birçok aksaklık yaşadı. Sınırların kapanması nedeniyle Orta Doğu, Orta Asya ve Euro Bölgesi başta olmak üzere, ithalat ve ihraç yükü taşıyan araçlar kısıtlamalarla karşı karşıya kaldı. Dünyada hayatın durma noktasına geldiği bir anda dahi, özellikle Türk lojistik sektörü gösterdiği refleksle, krizlere karşı ne kadar dayanıklı olduğunu da gözler önüne serdi. Bunda sektör paydaşlarının teknolojik altyapılarını pandemi öncesinde de iyi bir şekilde dizayn etmesinin önemi büyüktü.

2021 yılına geldiğimizde ise; UNCTAD (Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı) ve çeşitli araştırma şirketlerinin elde ettiği verilere göre lojistik sektörü 2021 yılını ilave yükselişle karşıladı. 2021 yılı ilk çeyreğinde, bir önceki döneme göre yaklaşık yüzde 12 artış endeksi gösterdi ve bu endeks geçen yılın aynı dönemine göre de 40 puanın üzerinde bir artışa işaret ediyor. İkinci çeyrekte sektörün kararlılığına ilişkin endeks de artarak pozitif görünüme dönmüş oldu. Dünya genelinde aşılamanın artıp kısıtlamaların azalmasıyla yükseliş hız kazandı. Dijitalleşmenin artması, online kanalların yoğun kullanımı da bu artışları destekledi.

Lojistik sektöründeki global trendlere baktığımızda, “supply chain as a service” (SCaaS) pandeminin başlangıcından bu yana gündemde. Şirketler, antrepo, lojistik operasyonlar ve sipariş yönetimi için dışarıdan entegre hizmet almayı tercih eder hale de geldiler.

Türkiye’de lojistik sektöründeki gelişmelerin güvenlik sektörüne katkısı nedir?

Türkiye, 1 trilyon dolarlık ihracat altyapısını kurmak için lojistik merkezleri projesini de uygulamaya aldıktan sonra planlanan 25 lojistik merkezinden 9’u işletme faaliyetlerine başladı. Lojistik merkezlerin tamamının faaliyete geçmesiyle Türk lojistik sektörüne yıllık yaklaşık 35.6 milyon ton ilave taşıma imkânı kazandırılacak. Ayrıca 12.8 milyon metrekare açık alan, stok alanı, konteyner, stok ve elleçleme sahası da kazandırılmış olacak. Sunduğumuz entegre güvenlik çözümleri ile gerek depoların gerekse transferlerin güvenliğini sağlamaktayız. Her iki sektör de teknolojik gelişmelerin ışığında ilerleyen yapıda olduğundan lojistik sektöründeki gelişmeler bize ilham verirken, geliştirdiğimiz yeni güvenlik çözümleriyle G4S olarak biz de lojistik sektörüne destek vermeye çalışıyoruz. Bu doğrultuda aramızda oluşan sinerji ile operasyonel kalitemiz karşılıklı olarak artış gösteriyor.

Sektör için G4S’nin sunduğu entegre güvenlik hakkında bilgi verir misiniz?

Lojistik; kendi iş akışında taşıma, elleçleme, depolama gibi alanlarda farklı güvenlik riskleri barındırmaktadır. Tüm bu riskler lojistik sektörünün tüketicisini,  iş ortaklarını, gelirini, itibarını, sigorta maliyetlerini etkileyen risklerdir. Bunun için en doğru risk analizi ile uçtan uca çözümler sunmaktayız. Pandemi sonrası e ticaretin, şehir içi ve yurtiçi lojistiğin yüksek oranda artması depo ve üretim alanlarından son kullanıcıya direkt ulaştırılan ürünlerde kayıp önleme hususunun ön plana çıkmasını tetikledi. Lojistik depolarının çevre ve depo içi güvenlik kameralarıyla 7/24 uzaktan izlenmesi dışında aslında depolardaki ziyaretçi ve trafik yönetiminin sektör içindeki en önemli sorunlardan biri olduğunu düşünüyoruz. Bu hususta ziyaretçi ve trafik yönetimini en verimli şekilde sağlayan yazılımları üretiyor ve yönetiyoruz. Teknoloji destekli entegre güvenlik tasarımlarımız oldukça geniş alanlar üzerine kurulu lojistik depolarında insansız depo güvenliğini de mümkün kılmaktadır. Özel güvenlik ekiplerimizin sürekli devriye atmasının imkansız olduğu ya da riskli alanların sürekli değiştiği açık arazilerde mobil güvenlik çözümlerimizi bölgeye uyarlıyoruz. G4S Kokpit güvenlik operasyonları yönetim yazılımımızın ziyaretçi yönetimi modülü ile tesislere gelen geçici çalışanlar ve ziyaretçilerin giriş çıkış prosedürlerini yönetirken diğer yandan da depo içi ürün yükleme ve boşaltma trafiğinin yönetimine destek oluyoruz.Taşınabilir görüntüleme ve alarm sistemimiz G4S @View ve gece ve gündüz kameraları entegre ederek sürekli devriye sağladığımız Drone ile Güvenlik Hizmetlerimiz sayesinde değişken depolama alanlarının kontrol altında olmasını sağlıyoruz. Görüntü destekli alarm sistemleri ile hatalı alarmların önüne geçerek verimli bir koruma planı oluşturuyoruz. Intercom sistemleri entegre bariyer çözümleri ile birden fazla giriş-çıkışın olduğu depolarda tüm kapıları insansız olarak uzaktan yönetebiliyoruz.

Depolama alanları dışında sevkiyat aşamasında ne tür çözümler sunuyorsunuz?

Depolama alanları ile birlikte sevkiyat güvenliği için çözümlerimiz klasik araç takip sistemlerinin çok daha ötesinde avantajlar sağlıyor. Taşınan ürün türüne göre ilave edilecek ek sensörlerle ürünün güvenliğinin yanı sıra herhangi bir kaza anında Risk Operasyon Merkezimize otomatik alarm düşmesini sağlayan cihaz üzerindeki G Sensörle sürücü güvenliğini de sağlıyoruz. Üzerindeki panik butonu ile Risk Operasyon Merkezimiz ile doğrudan sesli iletişime geçebilen sürücüler karşılaştıkları güvenlik problemini merkezimizle eş zamanlı olarak paylaşabiliyor.

Lojistik sektörü firmalarının depoları, yönetim binaları gibi yerleşik lokasyonlarında sunabileceğimiz entegre güvenlik çözümleri dışında taşıma sırasında da Araç Takip Çözümü, 7/24 Takip Çözümü, Ortak Sistem Yazılım Çözümü, Kilitleme Çözümü olmak üzere 4 bağımsız hizmetin tek bir yazılım, sistem ve sorumluluk kapsamında G4S tarafından birleştirilmesiyle oluşan bir çözüm sunuyoruz. Aracın üzerinde bulunan GPS özellikli, uzaktan kontrol edilebilir, yetkilendirilebilir kilit sistematiğinin sadece müşterimiz tarafından tanımlanmış alanlarda aktive edilerek açılıp kapanması, aracın üzerinde bulunan 5 farklı kamera desteğiyle hem yol hem yük hem de kapı noktalarında sürekli olarak kayıt yapılarak yüklenen ürünün güvenliğinin sağlanması, olası acil durumlarda panik butonu, hoparlör gibi enstrümanlarla iletişim sağlanması, tüm bu süreçlerin G4S Risk Operasyon Merkezi tarafından 7/24 izlenmesi ile firmaların ticaretinin ve itibarının sürekliliğini sağlıyoruz. Bu çözümün faydası tek firmadan alınan bütünleşik çözümün yarattığı değerin yanı sıra anında bilgilendirme ve sürekliliktir. Kayıp önlemesi ile firmaların itibar ve rekabet avantajı artarken, sigorta maliyetleri de düşmektedir.

Lojistik sektörü için bilgi birikiminiz ve çözümlerinizi paydaşlarınızla nasıl paylaşıyorsunuz?

G4S olarak uluslararası bilgi birikimimizi, hizmet verdiğimiz tüm ülkelerde hayata geçirmek için oluşturduğumuz G4S Akademi ile sektörel uzmanlaşma odağımızı geliştirmekteyiz. Lojistik sektörü uzmanlarımız da bu sektörün tabi olduğu tüm standart ve regülasyonları takip etmekte, mevzuatlara uyumlu entegre güvenlik tasarlamaktadır. ISO 28000, TAPA (Transported Assed Protection Assoation), C-TPAT (Custom-Trade Partnership Aganist Terrorism),YYS (Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü)  çatı standartları ile lojistik sektörü için düzenlenen mevzuatlar sektör firmaları için sunduğumuz entegre güvenlik tasarımlarımızda bize de yön belirleyici olmaktadır.

Küresel ve yerel tecrübelerimizle oluşan uzmanlıklarımıza göre odak sektörlerimiz için düzenlediğimiz online konferanslarda tüm paydaşlarımızla bir araya geliyoruz. Daha önce Gıda ve Enerji sektörleri için gerçekleştirdiğimiz konferansların 3’üncüsü Ağustos ayında Lojistik Sektörü için oldu. Bu webinarda G4S için Orta ve Güney Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da Nakit Güvenliği, Tedarik Zinciri Güvenliği ve Çevre Projeleri gibi çeşitli faaliyetleri yöneten, G4S’de 17 yıllık görevi sırasında, depolama ve nakliye/dağıtım dahil olmak üzere çoğunlukla Yüksek Değerli Kargo Tedarik Zincirinden sorumlu olmuş, ekibiyle birlikte, bu alanda birçok ödülle tanınan, bir otorite olarak kabul edilen, aynı zamanda TAPA EMEA eğitmeni ve denetçisi olan Yönetim Kurulu Üyelerimizden Panogiotis Laimos da TAPA Standartları ve Sertifika Alınması konusunda değerli bilgilerini paylaştı.

Sektörün önde gelen isimleri ile G4S’den sektör uzmanlarını bir araya getirdiğimiz konferans boyunca, pandemi ile sürekliliğinin önemini çok daha fazla hissettiğimiz lojistik sektörünün verimliliğini artıracak uygulamaları, mevcut güvenlik risklerini ve bunları minimize etmek için atılacak adımları konuştuk. Farklı sektörler için webinar serilerimize devam edip, sektör paydaşlarıyla bir araya gelerek bilgi ve deneyimlerimizi paylaşıyor olacağız. EYLÜL2021