Türk Otomotiv Sanayi Küresel Oyunculardan Biri Olduğunu Göstermiştir

Bu yıl 42. düzenlenen Otomotiv Sanayi Derneğinin Olağan Genel Kurulu dünyada yaşanan birçok ekonomik ve siyasi istikrarsızlıklara rağmen başarılarına bir yenisini ekledi. 2015 yılında üretim ve ihracat rekoru kırmayı başaran otomotiv sektörü küresel üretimdeki sıralamasında iki basamak yükselerek 15. sıraya gelmeyi başarırken, AB içinde ise 5. sırayı ulaştı.

Her yıl geleneksel olarak yapılan OSD Olağan Genel Kurulu’nda yaşanan süreci aktaran Başkan Kudret Önen, “2014 ve 2015 döneminde yatırımlarla sanayimiz üretim kapasitesi 1 milyon 750 bin adede ulaşarak hem üretim hem de ihracatta ciddi artışlar gerçekleştirmeyi başardı. Yeni yatırımlar ve Avrupa pazarının toparlanması, otomotiv sanayinin kararlı büyümesine destek oldu. 2015 yılında üretimde yeni bir rekor anlamına gelen 1 milyon 359 bin adede,  ihracatta da 992 bin adetlik rekor sayıya ulaşıldı. Bu rakamlarla Türkiye otomotiv sanayi de en büyük küresel oyunculardan biri olduğunu göstermiştir. Çünkü sanayimiz küresel bir oyuncuya yaraşır şekilde dünya otomobil üretiminde 18., ticari araç üretiminde de 8. sırada yer alarak 2015 yılında toplam üretim sıralamasında 2 basamak birden yükselerek 15. sırada yer aldı. Bu gurur verici tabloda elbette sanayimizin ürün, üretim ve istihdam kalitesinin yerinin büyük olduğu aşikâr” derken, hükümetin son yıllarda aldığı tedbirlerle rekabetçiliğini geliştirdikleri otomotiv sanayi de artık bir üretim ve mühendislik merkezi yolunda ilerlediğimizin altını çizdi.

Küresel rekabetin giderek kızıştığı bir ortamda büyümeyi başardıklarını belirten Kudret Önen, “2015 yılında gerçekleştirilen yeni model ve kapasite artışı yatırımlarıyla Türk Otomotiv Sanayii’nin toplam kapasitesinin 1.75 milyon adede yükselmiştir. Sanayimizin rekabetteki gücü sayesinde küresel otomotiv sanayinde kapasite fazlası olmasına rağmen, ülkemizde yatırımlar devam ediyor. 2016 yılında otomotiv sanayimiz kapasitesini 1.85 milyon adede yükseltmeyi hedefliyor. Dünyada rekabetin arttığı bir ortamda yeni yatırımları ülkemize çekmek için daha fazla çalışmalı ve sanayimizin büyümesini sürdürülebilir kılmalıyız. Bu doğrultuda elbette artık belirli bir seviyeye ulaşan iç pazarımızın sürdürülebilir pazar büyümesi trendine girmesi gerekiyor. Öte yandan ihracat odaklı üretim büyümesini sürdüren sanayimizin 2016’da yeni rekorlara imza atmasını bekliyoruz. Üretimde 1.4 ile 1.5 milyon adetlik rakamlara ulaşmasını beklediğimiz sanayimizde ihracatın da yüzde 10’lar seviyesinde artarak 1.05 ile 1.1 milyon adede yükselmesini öngörüyoruz” dedi.

Dinamik ve değişken iş ortamının rekabeti arttırmaya devam ettiğine değinen Önen, “Şehirleşme, demografik değişim, satın alma gücünde coğrafi değişim, iklim değişikliği, sınırlı kaynaklar ve kullanımı, teknolojik gelişmeler ve değişen tüketici beklentileri ile dinamik ve değişken bir iş ortamı oluştu. Bu nedenle otomotiv sanayindeki trendler rekabet koşullarını zorlaştırıyor. Özellikle bir yandan büyüyen pazarlar çerçevesinde üretim gelişmekte olan ülkelere yönelirken bu ülkelerin yatırım çekme konusunda da kıyasıya rekabet içerisinde oldukları görülüyor. Ancak diğer taraftan da gelişmiş ülkelerde de ‘kendi ülkende üret’ trendi yükseliyor. Buna bağlı olarak artık üretim merkezleri ile üreticiler arasında da kıyasıya rekabet yaşandığı ortamlar oluşuyor” sözlerinin ardından artık çevre ve güvenlik sistemlerinin daha fazla ön plana çıktığını bu nedenle üretim sistemlerine yeni teknolojileri entegre ettiklerini vurguladı.

Türk otomotiv sanayinin arge alanında lider sanayi kolu olduğuna işaret eden Önen, “Otomotiv sanayinde müşteri beklentilerinin hızla gelişip değiştiği ve buna paralel olarak regülasyonların da gelişip sıkılaştı. Üretimde katma değer yapısı değişiyor, burada en fazla öne çıkan noktalar ise mühendislik, Ar-Ge, elektronik ve yeni malzeme ile yeni teknoloji kullanımıdır. Bu değişimin yansımasıysa otomotivde sürekli artan mühendislik ve Ar-Ge harcamalarıdır. Bugün Türkiye genelinde 243 adet Ar-Ge merkezi varken bunların 71’inin otomotiv sanayine hizmet verdiğinin altını çizmemiz gerekiyor. 10 yılda OSD üyelerinin Ar-Ge istihdamında yüzde 96, patent başvuru sayısında da yüzde 370’lik artışının dikkate değer olduğunu düşünüyoruz. 2015 yılı itibarıyla OSD üyelerinin Ar-Ge merkezlerindeki yetişmiş işgücü 4 bin 88 kişiye ulaşmıştır. Sadece geçtiğimiz yıl yapılan patent başvuru sayısı 479 adet. Özetle Türk Otomotiv Sanayii olarak ülkemizin kalkınmasına destek için çalışmaya devam ediyoruz” diyerek tamamladı.

Yapılan OSD olağan genel kurul toplantısının ardından firmaların ödülleri dağıtıldı.

PLATİN PLAKET

FORD OTOMOTİV SAN.A.Ş.

OYAK RENAULT OTOMOBİL FAB. A.Ş.

TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FAB. A.Ş.

HYUNDAI ASSAN OTOMOTİV SAN.VE TİC. A.Ş.

TOYOTA OTOMOTİV SAN. TÜRKİYE A.Ş.

ALTIN PLAKET

MERCEDES BENZ TÜRK A.Ş.

ALTIN MADALYA

TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNELERİ A.Ş.

MAN TÜRKİYE A.Ş.

OTOKAR OTOMOTİV VE SAVUNMA SAN. A.Ş.

TEMSA GLOBAL SAN. VE TİC. A.Ş.

GÜMÜŞ MADALYA

KARSAN OTOMOTİV SAN. VE TİC. A.Ş.

HONDA TÜRKİYE A.Ş.

ANADOLU ISUZU OTOMOTİV SAN. VE TİC. A.Ş.

YAN SANAYİİ BAŞARI ÖDÜLÜ almaya hak kazanan firmalar;

NURSAN KABLO DONANIMLARI A.Ş.

ERMETAL OTOMOTİV VE EŞYA SAN. TİC. A.Ş.

MAXİON İNCİ JANT SAN. A.Ş.

TEKNOLOJİ BAŞARI ÖDÜLÜ almaya hak kazanan firmalar;

FORD OTOMOTİV SAN. A.Ş.

OYAK RENAULT OTOMOBİL FAB. A.Ş.

TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAK. A.Ş.

MAN TÜRKİYE A.Ş.

TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FAB. A.Ş.

OTOKAR OTOMOTİV VE SAVUNMA SAN. A.Ş.

ANADOLU ISUZU OTOMOTİV SAN. VE TİC. A.Ş.