Ülkemize nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi hususunda Roketsan’ın katkıları

Roketsan olarak, 30 yıldır her gün daha da kuvvetlenen takım ruhumuz, motivasyonumuz ve azimli çalışmalarımız sayesinde, bugün yaklaşık 1400’ü mühendis olan 2800’den fazla çalışanımızla Ankara ve İstanbul’daki dört ayrı yerleşkede aynı heyecan ve hevesle serüvenimize devam etmekteyiz.

Nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesini önemsiyor, Roketsan Akademi bünyesinde bu konuyu akademik bir derinlikle ele alıyoruz. Roketsan Akademi çatısı altında üç ana dalda gelişim faaliyetlerimizi yapılandırmış bulunuyoruz: Mesleki Mükemmellik, İnovatif Liderlik ve Sürdürülebilirlik. Roketsan Akademi ile öğrenen organizasyon modeli çerçevesinde, şirketimiz bünyesinde bir öğrenme ve gelişim merkezi oluşturmak ve çalışanlarımızın teknik ve davranışsal yetkinliklerini ihtiyaçlarına göre tasarlanacak şekilde eğitim ve gelişim imkânları sunarak geliştirmek en önemli hedeflerimiz arasında bulunuyor.

Öncelikle Roketsan’ın insan sermayesine olan yaklaşımı ve nitelikli insan kaynağını çekmek, elde tutmak ve geliştirmek odaklı insan kaynakları vizyonu ile güncel çalışmalarına değinmek isteriz. Roketsan, Universum’un her yıl düzenlediği En Çekici İşverenler Araştırması kapsamında, Mühendislik/IT kategorisinde Öğrencilere Göre En Çekici İşverenler sıralamasında yükselişini sürdürmektedir. Roketsan insan kaynakları ekibi, işe alım ve oryantasyon süreçlerinden başlayarak en iyi çalışan deneyimini sunmak gayretiyle, önümüzdeki dönemde de çalışan motivasyonu ve memnuniyetini odak noktasında tutan çalışmalara devam edecek. Bununla birlikte, güncel trendleri ulusal ve uluslararası çapta takip ederek insan kaynakları süreç ve sistemlerimizi güncel tutmak vizyonumuzun yapı taşını oluşturuyor. Örneğin, bu sayede stratejilerimizin gerçekleşmesine yönelik hedef odaklı kurgumuz ile stratejik performans yönetim sistemlerimizi şekillendiriyor ve bütün bu süreci, yetkinlikler temelinde ve gelişim diyalogu ile tasarlayarak, çalışmalarımızın odak noktasına geri bildirim kültürünü koyuyoruz.

Diğer yandan Roketsan, UN Women ve UN Global Compact ortak çalışması olan Birleşmiş Milletler Kadının Güçlendirilmesi Prensipleri’nin (Women’s Empowerment Principles) imzacısıdır. Bu anlamda, savunma sanayiinde bir ilke imza atmanın gururu ile; Uluslararası Çalışma Örgütü’yle (ILO Türkiye) ortak bir çalışma gerçekleştirerek şirketimiz bünyesinde “Eşitliği Destekliyorum” seminerleri düzenledik. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin iş dünyası açısından değeri ve önemini biliyor; iş gücüne katılımda, bilim ve teknolojide daha fazla kadın çalışan görebilmeyi arzu ediyor, eşitlikçi bir yaklaşımla tüm çalışanlarımızın yetenek ve yetkinlikleri doğrultusunda yönetsel ve liderlik rollerine erişimlerini ve bu yönde gelişimlerini destekliyoruz.

Entelektüel sermayemizin temelini bilgi, deneyim ve sürekli öğrenme hevesi oluşturuyor. Bu bağlamda, hızla büyüyen Roketsan ailesi bünyesinde çalışan gençlerimizi, kendilerini geliştirmeleri için yüksek lisans ve doktora eğitimine teşvik ediyoruz. Şirketimizi tanıtmak ve kadromuza dâhil olmak isteyen gençlerimize ulaşmak için üniversitelerin kariyer günlerine katılım sağlayarak özellikle mühendislik fakültelerinde olmak üzere öğrencilerle buluşuyoruz.

Henüz üniversite son sınıf öğrencisi olan mezun adaylarına Roketsan’da yarı zamanlı çalışma imkânı sunuyor, bu dönemi başarıyla tamamlayan gençleri tam zamanlı olarak bizimle çalışmaları için ekiplerimize dâhil ediyoruz. Ayrıca, öğrencilik hayatını henüz tamamlamamış adaylarımıza staj imkânı da sunuyoruz.

Gençlerimizin akademik ve profesyonel gelişimlerini teşvik edici çalışmalarımıza ek olarak, sosyal hayatlarını da desteklemek ve yüksek motivasyonla çalışmalarını sağlamak amacıyla düzenlediğimiz turnuva ve etkinlikler ile yoğun çalışma temposuna ara vererek ilgi alanlarına da zaman ayırmalarını sağlıyoruz.

Her genç yeteneğin millî kalkınmaya katkısının bilincinde olarak, gelecek vadeden ve fark yaratan yenilikçi nesillerimizi her alanda destekliyoruz. Tüm bu yaptığımız çalışmaları, hem mevcut çalışanlarımızla hem de aday çalışanlarımızla, işveren markası yönetimi sürecimiz çerçevesinde, sürekli paylaşarak geliştirmeyi önemsiyoruz.

MAYIS – HAZİRAN 2019