Ülkesine güvenen insanlar olarak yatırımlarımıza devam ediyoruz

Ülkemiz zorlu bir dönemden geçiyor. Yatırıma ihtiyaç duyulduğu bu dönemde kimi firmalar bekleme pozisyonunda kalmayı tercih ederken, bazı firmalarımız ise ülkeye güveni doğrultusunda yatırımlarına ara vermeden devam ediyor. Konut üretiminde 22 yıllık deneyime sahip Gün İnşaat’ta Kemerburgaz’da başlattığı proje ile ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor.

Kemerburgaz’da geliştirdikleri Kemerville projesinde ilk kazma vurulduğu dönemde 15 Temmuz hadisesi ile karşılamalarına rağmen, yatırımlarına ara vermeden devam ettiklerini ifade eden Gün İnşaat Turizm San ve Tic Ltd Şti Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Günver, ülkesine güvendiğini belirtiyor.  

15 Temmuz gibi zorlu bir süreçten sonra yatırıma devam etme kararı aldınız. Ülke ekonomisi için önemli bir karar. Bu zorlu süreçte yaşananları sizin açınızdan bir değerlendirmesini alabilir miyiz?

Yatırımcı olarak böyle bir durumla karşılaşacağımızı tahmin etmiyorduk. Bizim için yaşananlar şok etkisi yarattı diyebilirim. Olay yaşandıktan sonra bir iki gün içerisinde kararımızı verdik ve yatırıma devam ediyoruz. Olay yaşandığında hafriyat aşamasındaydık, istesek yatırımı durdurabilirdik. Bu ülkede yaşayan ve bu ülkeye güvenen insanlar olarak, yatırımıza devam etme kararı aldık ve yatırıma devam ediyoruz. Kimsenin korkmadan çekinmeden hayatımızı devam ettirmeliyiz.

Biliyorsunuz bu dönem yurtdışında kendimizi anlatamadığımız bir dönem olduğu ifade ediliyor. Siz kendi çevrenizdeki dostlarınıza konu ile ilgili bilgi veriyor musunuz?

Benim yurtdışındaki dostlarıma, Türkiye’nin bunun gibi birçok badireyi atlattığı ve bu badireyi de kısa zamanda atlatacağı yönünde aktarımlarım oldu. Türkiye’de yatırım yapma konusunda çekincelerinin olmaması gerektiği noktasında bilgilendirmeler yaptık. 

Devlette güven veren hamleler yapmaya devam ediyor. Çanakkale köprüsünün ihalesi yeni yapıldı, üçüncü havalimanının inşaatı hızla sürüyor. Bu durum yatırımınızı da yakından ilgilendiriyor.  Konu ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Havaalanının yapımı Kemerburgaz’ı ve bizim yatırımızı olumlu etkiliyor. Örneğin bölgeye gelecek metro yapım ihalesi yapıldı. Metro hattı ile birlikte bölgeye ulaşım rahatlayacak ve dolayısıyla bölgeye ilgi artacaktır. Diğer yandan havaalanında çalışan sayısının bölgedeki yoğunluğu artıracağını söyleyebiliriz. Bu ve artıracağımız benzeri durumlar nedeni ile bölge gelişecektir.

Kemerburgaz’da yaptığınız yatırımınız ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Yatırım yaptığımız bölge oldukça gelişkin bir bölge olduğu gibi daha da gelişecek bir bölge olduğunu vurgulamamız gerekir. Havaalanının da gelişi ile Şehrin kuzeye doğru gelişimi sağlandı. Diğer yandan bölgenin bir başka artısı Marmara’daki fay hatlarından da uzak olmasıdır. Burada oturacak insanlar için bir başka artı ise yeşille iç içe yaşayabilmeleri olacaktır. Bu ayrıcalığa ise şehre on, on beş dakika mesafede ulaşmakta önemli bir artı olarak karşımızda durmaktadır. Metro projesi ile de bu noktadaki kazanımlar artacaktır. Yaptığımız konutlar nitelikli konutlar, altında otoparkı, fitnes centerı, saunası, yüzme havuzu, yürüyüş parkuru olan konutlar ve bu standartlardaki konutları şehir merkezinde almaya kalksanız bizim fiyatlarımızın üç katı bir bedel ödemeniz gerekir. Dolayısı ile yatırımcısını mutlu edecektir.

Projemizde beş dönüm üzerine sekiz adet bloktan oluşuyor. Proje toplamda 40 bağımsız alandan, kırk adet dubleks daireden oluşuyor. Projede doğal malzemeler kullanıyoruz. Villa konseptini dairede yaşatmak istiyoruz.

Bölgede gelecekte de proje planlıyor musunuz?

Yeni projeler planlıyoruz, bu çerçevede arsa temini konusunda yeni bir sözleşme yapma noktasındayız.      

Bölgede yatırım yapan firmalar arasında, beklentilerini karşılayan talebin olmadığı ifade edildi. Sizin projelerde durum nasıl?

Bizim bölgede on birinci senemiz. Bu çerçevede dört tane proje yaptık. Bugüne kadar en ufak bir sıkıntı yaşamadık. Fakat son projemize başladığımız zaman 15 Temmuz hadisesi oldu. Sonrasında bir durgunluk oldu. Şuanda ise 15 Temmuzun etkilerinin yavaş yavaş azaldığını görüyoruz.

Firmaların vade sürelerini artırarak yaptığı kampanyalar talebi geri dönmesinde etkili oldu mu?

Kampanyalar etkili oldu.

Yabancıların Kemerburgaz’a ilgisi var mı?

Yabancıların Kemerburgaz’a fazla ilgisi yok. Yabancılar daha çok yüksek katlı projeleri tercih ediyor.

Bölgede yatırım yapan inşaat firmalarına baktığımız zaman, firma sahiplerinin eğitimli, farklılığını ortaya koymaya çalışan insanlar olduğunu görüyoruz. Sizde bu insanlardan biri olduğunuz muhakkak.

Ben Rober Kolej’den mezun olduktan sonra İTÜ İnşaat ve Boğaziçi’nde de işletme masterımı yaptım. Dolayısıyla aldığınız eğitim yaptığınız işte farkınızı ortaya koymanızı sağlıyor. Ne tecrübe ettiyseniz onu ortaya koymanız gayet doğaldır.

Robert Koleji mezunlarının ekonomiye katkısı ile ilgili haber çalışmaları çerçevesinde yaptığımız röportajlarda aldığımız geri dönütlerde ortak nokta, Robert Koleji’nin öğrencilerine özgür düşünce ve özgüven konusunda önemli katkıları olduğuydu. Sizin bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?  

Aktardıklarınızın dışında ben bir işi yaparken konuyu detaylandırıp iyi planlayıp uygulayabilme yetisini de hem Robert Kolej hem de İTÜ’de edindiğimi söyleyebilirim. Bu da benim iş yaşantıma olumlu yansımıştır.