Yalnızca kurum içindeki çalışanlarımızla değil, tüm paydaşlarımızla bir aileyiz

En son teknolojilerle ürettiği yenilikçi, kaliteli ve iddialı ürünleriyle Türkiye temizlik kağıdı pazarında lider olmayı hedefleyen Lila Kağıt, emin adımlarla yoluna devam ediyor. 2023 yılında Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşu arasında yer almayı arzu ettiklerini belirten Lila Kâğıt Genel Müdürü Alp Öğücü, şirketin geleceği ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Lila Kâğıt hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?

Lila Kâğıt, Lila Türkiye’nin, 2006 yılında yatırım kararı almasıyla beraber yüzde yüz yerli sermaye ile Çorlu’da kuruldu. 2007 yılında da dünya standartlarında temizlik kağıtları üretme vizyonuyla üretime başladı ve 2012 yılında yaptığımız yeni yatırımlarla, 140 bin metrekarelik alanda, 150 bin ton kapasite çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kısa bir zamanda Türkiye’nin değil, Doğu Avrupa, Ortadoğu, Kafkaslar ve Afrika bölgelerindeki tek kampüs içindeki en büyük kâğıt üretim tesisi olmayı başardık. Bugün yaklaşık 1,5 Milyar TL’lik Türkiye temizlik kağıtları pazarında %15 pazar payına sahibiz.

Pazarda hangi markalarla yer alıyorsunuz?

Temizlik kâğıdı sektörü, tüketicilerimizin beklentileri, ihtiyaçları ve alım güçlerine göre farklı segmentlere bölünüyor. Biz de tüm tüketicilerimizin beklentilerini karşılayabilmek için Sofia, Maylo ve Berrak markalarımızla hizmet veriyoruz. Nua Professional markamızla ise ev dışı kanala hizmet veriyoruz..

Üst segment markamız Sofia ile tüketicilerimize, Türkiye’de ilk ve tek 4 katlı kâğıt havluyu sunduk. Emiciliği diğer havlulardan daha yüksek olduğu için, kullanım performansı en yüksek olan ürünü sunmuş olduk. Aynı zamanda kâğıt havluyu, mutfak ve banyo havlusu olarak çeşitlendirdik. Mutfakta kokusuz ve beyaz bir ürün sunarken, banyolarda çiçek kolu ve renkli bir kâğıt havluyla, kumaş havlulara bir alternatif getirdik. Doğal sabun kokulu tuvalet kağıdımızı, 40*40 ölçüsündeki günlük peçetelerimizi de Sofia markamız ile kullanıcılarımızın beğenisine sunduk.

Kullanıcı memnuniyetini artırma hedefimiz doğrultusunda, orta segment markamız Maylo ile  ürünün kullanım performansını yükseltmek için 2 katlı fiyatına 3 katlı ürünlerimizle hizmet veriyoruz. Extra uzun tuvalet kağıdımız ve DEV havlumuzla müşterilerimizin kullanım ve stoklama kolaylığı sağlıyoruz.

Ekonomik segmentteki en yüksek kaliteyi sunmayı hedeflediğimiz Berrak markamızla hayata geçirdiğimiz ve Türkiye’de bir ilk olan Kilo Kilo ürünlerimiz, Türk halkının alışverişlerinde kullanmaya alışkın olduğu kilogram konseptini, 1 ve 2 kilogramlık tuvalet kâğıdı ve kâğıt havlu olarak raflara taşıdı.

Ürün portföyünüzden bahseder misiniz? Bu yıl öne çıkacak yeni ürünleriniz neler olacak?

Katma değerli ürünler sunmayı ve yeniliklere öncülük etmeyi benimsemiş bir kurum olarak, değer katacak ürünleri kullanıcılarımızla buluşturmak adına gerekli yatırımları yapıyoruz. Kullanıcılarımızın daha pratik, ekonomik veya yeni özellikler sunan ürünler kullanabilmeleri önceliğimiz. Yakın zamanda piyasaya sunduğumuz ve rakiplerimizin de bizi takip ettiğini gördüğümüz Maylo Dev Havlu’nun ardından yakın zamanda daha yeni ve farklı ürünlerimiz de raflarda yerini alacak.

Lila Kağıt’ın sektördeki pozisyonu nedir?

Faaliyet gösterdiğimiz sektörde toplam 8 büyük, 50’den fazla da orta ve küçük ölçekli üretim tesisi bulunuyor. Şirketimiz 2012 yılında yaptığı yatırımlarla, 150 bin ton kapasiteye ulaştık. Ayrıca 2016 yılında gerçekleştirdiğimiz yatırımlarımızın etkisi ile 2017 yılı sonuna kadar ihracat yapılanmamızda %25 büyüme hedefliyoruz.

Bugün dünyanın dört bir yanına, tam 63 ülkeye, yaklaşık 100 bin ton ihracat yapıyoruz. Diğer yandan yeni yatırım ve iş ortaklıkları da her zaman ilgimizi çekiyor. 2014 yılında Sapro ile yaptığımız iş ortaklığımız neticesinde, Sapro güvencesiyle üretilen ıslak havlu markası Hops’un Türkiye çapında tüm satış, dağıtım ve pazarlama faaliyetlerini sürdürmeye başladık. Gerek yeni yatırımlar gerekse yeni iş ortaklıkları için görüşme halindeyiz. 2017’de yaygın satış ve dağıtım ağımızı kullanarak ve bünyemize yeni kategoriler ekleyerek güçlü iş birlikleri yapmak istiyoruz.

Ar-Ge ve Ür-Ge alanındaki faaliyetlerinizi anlatır mısınız?  

Türkiye’de temizlik kâğıdı tüketim miktarı halen kişi başına yıllık 5 kg civarında gerçekleşiyor. Bu doğrultuda, gelişmiş pazarlara kıyasla hem tüketimin daha düşük olduğunu hem de sınırlı kategori ve çeşitlilikte ürünler yer aldığını görüyoruz. Pazarın büyümesi için tüm oyunculara düşen görevin, ürün çeşitliliğini artırarak, tüketiciye yeni özellik ve farklılıklar sunarak, katma değerli büyümeyi sağlamak olduğunu düşünüyoruz. Biz de bu doğrultuda, 2016 yılında yatırımlarımızın %5’ini Ar-Ge çalışmalarına ayırdık ve teknolojiye 1.750.000 TL yatırım yaptık. Bu yıl da benzer şekilde Ar-Ge yatırımlarımıza devam ediyoruz. Kullanıcılarımızın daha pratik, ekonomik veya yeni özellikler sunan ürünler kullanabilmeleri yönünde çalışıyoruz. Maylo Dev havlumuz bunun en güzel örneği. Yatırım projelerimiz içinde otomasyonu yüksek bir depo yatırımı da var. Hedefimiz 2 milyon koli kapasiteli, farklı kategorileri içinde barındıran ve son teknoloji altyapısına sahip bir depo inşa etmek.

Kaç ülkeye ihracatınız var?

Lila Kâğıt olarak bugün yaklaşık 1,5 milyar TL’lik Türkiye temizlik kağıtları pazarı toplamında %15 pazar payına sahibiz. 2016 yılında belirlediğimiz ihracat hedeflerimize uygun olarak yurtdışı pazarlarında büyüdük. Geldiğimiz noktada 10 milyon koli ürün ve 150 bin tonu aşkın yarı ürün bobin kâğıt ihracatı, %200 kapasite artışı ve 200 milyon dolar ciro hedefliyoruz. Şu anda üretim kapasitemiz %150 arttı.  Son olarak Litvanya ve Şeyseller’in de eklenmesi ile ihracat ağımızı 63 ülkeye çıkarmayı başardık.

Diğer yandan faaliyet gösterdiğimiz bobin ve hızlı tüketim sektörlerinde bu yılı bir önceki seneye oranla %25 büyüme ile kapatmayı öngörüyoruz. Bobin ve yarı mamul kâğıt satışında yurt içi ve yakın coğrafyada lider konumdayız ve dünyada tam 63 ülkeye yaptığımız iş birlikleriyle 100 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Kâğıt, karton, ambalaj, kırtasiye sektörlerinde kurulduğumuz yıldan bugüne İstanbul İhracatçı Birlikleri üyeleri arasında ilk 10’da yer aldık ve her yıl liderliğe doğru giden bir ivme ile faaliyetlerimize devam ettik ve 2014 yılında da liderlikle taçlandırıldık.Ayrıca Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen İhracatın Gizli Şampiyonları Ödülleri’nde ‘En Çevreci Kurum” kategorisinde Jüri Özel Ödülü’ne ve İstanbul İhracatçılar Birliği (İİB) tarafından düzenlenen ‘En Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni’nde, Kâğıt, Karton Ambalaj ve Kırtasiye Ürünleri kategorisinde 2’incilik ödülünün sahibi olduk.

Lila Kağıt’ın başarısında öne çıkan temel detaylar neler?

Lila Kâğıt, kurulduğu ilk yılın sonunda pazardaki ilk üç firma arasında yer aldı ve bugüne kadar da bu konumunu sürdürdü. Lila Kağıt’ın bu kadar hızla büyümesini sağlayan diğer etkenleri özetlemek gerekirse gerek yönetimimiz gerekse çalışanlarımız tarafından misyon, vizyon ve değerlerimizin benimsenmesi ve yaşatılması. Başarımızın en önemli kilit noktası ise satış ve dağıtım gücümüz. Bu gücü devam ettirmek en önemli hedefimiz.  Yalnızca kurumumuzda çalışanlarımızla değil, tüm paydaşlarımızla bir aile olduğumuzu sadece söylemlerimizde değil eylemlerimize de taşıyor, ve hep birlikte bu duyguyu yaşıyoruz. Bu da bizim aynı hedefe aynı şevkle koşmamızı sağlayan en önemli unsur.

2017 için büyüme hedefiniz nedir?

Lila Kağıt olarak, 2017 yılında ciromuzu % 20 oranında artırmayı hedefliyoruz. Yine 2017 yılı içinde kendi büyümemizin büyük kısmını ihracatımızın oluşturacağını öngörüyoruz ve ihracat yapılanmamızda %25 büyüme hedefliyoruz. 2016 yılında ilk 500 şirketleri araştırmasına ilk kez katıldık ve artık 500 sıralaması içinde yer alıyoruz. 2023 yılında Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşu arasında yer almayı arzu ediyoruz. Öncelikli hedeflerimizden biri de beş yıl içerisinde hızlı tüketim sektöründe faaliyet gösteren ilk 5 Türk firmasından biri olmak.

EYLÜL 2017