Yeni Kanallar Ve Uygulamalar İle Ziraat Bankası Vergi Ödemelerinde De Daha Fazlasını Sunuyor

Ziraat Bankası Bankacılık Operasyonları ve İletişim Genel Müdür Yardımcısı Ali KIRBAŞ, vergi ödemelerinin Şube, ATM, İnternet Bankacılığı, Ziraat Mobil, SMS, Çağrı Merkezi ve Operasyonda İnovasyon uygulaması (OPİ) aracılığıyla hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirilebileceğini belirterek konu hakkında bilgi verdi.

01 Ocak 2020 tarihinden itibaren vergi tahsilatlarının yalnızca kamu bankaları ve PTT üzerinden yapılacak olması nedeniyle vergi ödemelerinin mükellefler tarafından kolay, hatasız ve rahatlıkla gerçekleştirilebilmesi için Ziraat Bankası tüm hizmet kanallarından 20 yeni tahsilat ve ödeme uygulamalarını hayata geçiriyor.

Ziraat Bankası Vergi Ödemelerinde de Müşterisinin Yanında

Ziraat Bankası Bankacılık Operasyonları ve İletişim Genel Müdür Yardımcısı Ali KIRBAŞ, vergi ödemelerinin Şube, ATM, İnternet Bankacılığı, Ziraat Mobil, SMS, Çağrı Merkezi ve Operasyonda İnovasyon uygulaması (OPİ) aracılığıyla hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirilebileceğini belirterek konu hakkında bilgi verdi;

“Yeni yılda kurumsal ve bireysel segmentteki bütün müşterilerimiz Ziraat Bankası Şubeleri, ATM’leri, İnternet Bankacılığı, Ziraat Mobil, Çağrı Merkezi ve Operasyonda İnovasyon uygulaması (OPİ) aracılığıyla TC Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası, Vergi Tahakkuk Numarası veya Tahakkuk Fişinde bulunan barkod bilgisi ile vergi ödemelerini tercih ettikleri kanaldan çok kolay, hızlı ve güvenli şekilde yapabilecekler, müşterilerimiz vergilerini dilerlerse Ziraat Bankası banka kartı veya kredi kartı ile dilerlerse de otomatik ödeme talimatı vererek ödeyebileceklerdir. Ayrıca Ziraat Bankası müşterilerinin Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi üzerinden de BANKKART ile vergilerini ödeme imkanı bulunmaktadır.”

Türkiye’de Bir İlk: Barkod Okuma Teknolojisi ile Vergi Ödeme

Ziraat Barkod Okuma Teknolojisi” ile vergi ödemeleri artık bir üst seviyeye taşınıyor. Vergi ödemesi yapılırken hiçbir veri girilmeden yalnızca belge üzerindeki barkod ATM’ye veya Ziraat Mobil uygulamasına okutularak işlem yapılabiliyor.

Mükellefler bağlı olunan Vergi Daireleri’nden veya GİB internet vergi dairesi ile interaktif vergi dairelerinden alacakları “Vergi Tahakkuk Fişi”nin sağ üst tarafında bulunan barkodu, ATM’deki barkod okuyucusuna veya Ziraat Mobil üzerinden cep telefonuna gösterdikten sonra tahsilat işlemi ekran üzerinden hızlı ve kolayca tamamlanacaktır. Yurt çapında 7.250 ATM ile en yaygın ATM ağına sahip olan Ziraat Bankasının Aralık ayı itibariyle 5.369 ATM’sinde barkod okuma teknolojisi mevcuttur. Bu teknoloji sayesinde Ziraat Bankası müşterisi olsun veya olmasın tüm mükellefler barkod okuyucusuna sahip Ziraat Bankası ATM’lerinden 7 gün 24 saat anında ve kolaylıkla vergilerini ödeyebileceklerdir.

Türkiye’de Vergi Tahsilatında Bir İlk: TC Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası ile Ödeme

Ziraat Bankası müşterisi iseniz anında, değilseniz müşteri olduğunuzda kendinize ait tüm vergi, harç, resim ve ceza ödemelerini İnternet Bankacılığı, Ziraat Mobil, ATM, Çağrı Merkezi ve Şube kanallarından sadece TC Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarasıbilgilerinizi girerek gerçekleştirebileceksiniz. Hizmete sunulan yeni yöntem ile mükelleflerin tüm vergi borçlarını bir arada görebilmesi sağlandı. Farklı vergi türlerini ayrı ayrı ödemek yerine, İnternet Bankacılığı, Ziraat Mobil, ATM, Çağrı Merkezi ve Şube kanallarından tüm vergi türlerini yalın ve kolay bir şekilde ödeyebilecekler. Bu şekilde mükelleflerin hatalı veya eksik vergi ödeme gibi sorunları tamamen ortadan kalkacaktır.

Tahakkuk Numarası ile Ödeme

Müşteriler Ziraat Mobil ve İnternet Bankacılığı’ndan sadece tahakkuk numarası girerek vergi ödemelerini hızlı ve kolay şekilde yapabilecek. Ziraat Bankası Şubelerine giden müşteriler ise tahakkuk numarası bilgisi ile vergi ödemelerini yaptırabilecekler.

Otomatik Ödeme

Vergilerini Şube, İnternet Bankacılığı ve Ziraat Mobil üzerinden düzenli ödeyen mükellefler artık ödemelerini takip etmek zorunda kalmayacak. Gecikmeye düşme kaygısı da son bulacak. Online sorgulanabilen tüm vergi ödemeleri için müşteriler otomatik ödeme talimatı verme imkanına kavuşacaklar. Bunun için yılbaşından itibaren otomatik ödeme talimatı vermeleri gerekiyor

SMS ile Vergi Ödemesi

Yeni yılla birlikte talep eden Ziraat Bankası müşterisi mükellefler için kolay ve pratik şekilde SMS talimatı ile vergi ödeme imkânı da bulunuyor. SMS ile vergi tahsilatını tercih eden mükellefler, 7 gün 24 saat tek bir SMS ile vergi ödeme işlemlerini yapabilecekler.

Ziraat Bankası müşterilerinin tek yapması gereken “VERGI” boşluk “Tahakkuk numarası” şeklindeki mesajlarını 4757’e SMS ile göndermektir. SMS gönderimini müteakiben müşteriye SMS ile işlemin tamamlandığı bildirilecektir. Gönderilen SMS mesajları ücretsizdir.

Kurumsal Firma Çözümleri   

Ziraat Bankası kurumsal müşterilerin vergi tahsilatlarında etkin çözümler sağlayabilmek için dosya transferi (SFTP), SWIFT, OPİ uygulaması, toplu vergi tahsilatı, otomatik ödeme talimatı yöntemleri ile birçok farklı alternatif sunuyor. İşlem yoğunluğu, yazılım uygulamaları gibi çeşitli özel duruma sahip kurumsal müşteriler için de kanal çeşitlendirmesi ile hızlı ve takip edilebilir tahsilat sistematikleri de var.

SWIFT ile Vergi Ödeme

Kurumsal müşterilerimizden kendi SWIFT kodu (BIC) bulunanlar vergi borçlarını MT101 mesaj tipi ile gönderecekleri SWIFT mesajı ile otomatik olarak kolayca ödeyebileceklerdir.

Yepyeni Bir Uygulama: OPİ

Firmaların kullanımı için geliştirilen Ziraat Bankası Operasyonda İnovasyon (OPİ) uygulaması ile toplu vergi tahsilat girişi yapılması gibi birçok işlem için doğrudan Ziraat Bankası’na talimat gönderilebilecek.

OPİ uygulaması, Ziraat Bankası tarafından yoğun sayıda vergi ödemesi veya bankacılık işlemleri olan müşteriler için geliştirildi. OPİ uygulaması ile müşteriler vergi ödemelerinin yanında EFT, havale, maaş işlemlerini de toplu olarak talimatlandırabilecek, ayrıca işlem durumunu anlık olarak izleyebilecek ve dilerlerse diğer banka hesaplarını da uygulamaya entegre edebilecekler. Ziraat Bankası’nın her alanda yenilikçi ve sektöre yön veren bakış açısıyla hareket etmeye odaklandığını ifade eden Ziraat Bankası Bankacılık Operasyonları ve İletişim Genel Müdür Yardımcısı Ali KIRBAŞ, ‘Birçok sektörde olduğu gibi bankacılık sektöründe de müşteri deneyiminin çok önemli olduğunu, bunun ise müşteriyi iyi tanımak ve ona sunulan deneyimi kişiselleştirmekle başarılabileceğini, müşterilerin ödeme ve tahsilat süreçlerinde de yeni dijital uygulamalara ve daha mobil çözümlere ihtiyaç duyduklarını bildiklerini, müşterilere ve vergi mükelleflerine Bankanın tüm ödeme kanallarından, her türlü ihtiyaca cevap verecek 20 yeni ödeme yöntemini hizmete sunduklarını, bu sayede vergi ödemelerinin birçok farklı kanal alternatifi arasından tercih edilebilerek daha hızlı, daha kolay, güvenli ve sorunsuz olarak gerçekleşeceğini, ayrıca, Gelir İdaresi Başkanlığımızın yapılan tüm bu çalışmalarda mükelleflerin hayatını kolaylaştırmak adına kendilerine hep destek olduğunu ve önemli katkılar sunduğunu” ifade etti.

Son olarak vergi mükelleflerinin yeni dönemde, Ziraat Bankası kanallarından her ihtiyacı karşılayacak şekilde uygulamaya alınan 20 yeni ödeme yönteminden en uygununu seçerken dikkat edecekleri hususlara ilişkin tavsiyelerde bulunan KIRBAŞ;

  • Bireysel müşterilerimizin, özellikle Ziraat Mobil ve internet bankacılığı uygulamalarımız üzerinden TC kimlik numaraları ile tüm vergi ödemelerini rahatlıkla yapabileceklerini,
  • Firmalarımızın Ziraat Mobil ve internet bankacılığı uygulamalarından vergi kimlik numarası ile ödeme, barkod ile ödeme, tahakkuk numarası ile ödeme veya OPİ uygulaması seçeneklerinden birini rahatça kullanabileceklerini,
  • Bankamız müşterisi olmayan ama elinde Tahakkuk fişi bulunan vergi mükelleflerinin Bankamız ATM’lerini kullanarak Barkod okuma ile vergi ödemelerini yapabileceklerini,
  • Barkod teknolojisini kullanacak ancak Bankamız müşterisi olmayan mükelleflerin, ATM para yatırma limitini aşan vergi ödemelerini yapabilmeleri için, en kısa sürede bankamız müşterisi olarak dijital kanallardan sunulan hizmetlerden faydalanmalarını, Bankamızda açacakları hesapları üzerinden vergi ödemelerini gerçekleştirebileceklerini,
  • Belirli periyotlarda vergi ödemesi gerçekleştiren müşterilerimizin otomatik ödeme seçeneğini kullanabileceklerini,
  • Kurumsal firmalarımız için tüm dijital kanallar üzerinden sunduğumuz Kurumsal Firma çözümlerimizi rahatlıkla kullanabileceklerini belirtti. OCAK 2020