Zorlu yıllar, beraberinde ya da hemen akabinde fırsatları da beraberinde getirir

Perakende, inşaat ve enerji alanlarında üretime devam eden Doğanlar Yatırım Holding, 2021 yılı için koydukları büyüme hedefleri doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor. Zorlu bir yılı geride bırakmak üze olduklarını ifade eden Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davud Doğan, bu zorlu süreçten aldıkları derslerle yolarına devam edeceklerini belirtiyor

2020 yılı nasıl gidiyor, yılı nasıl kapatırsınız? 2021 yılı için planladığınız projelerinizden bahseder misiniz?

Zorlu bir yıldı biliyorsunuz. Ama bu yıldan öğrendiklerimiz de var, bu zorlukların getirdiği fırsatlar da. Önemli olanın, yaşananlardan doğru çıkarımları elde ederek, bu çıkarımlardan fayda sağlamak olduğuna inanıyoruz. Yatırımımızın olduğu alanlarda 2021 yılında da büyümeye devam etmeyi hedefliyoruz. Mobilya alanında daha farklı lokasyonlarda daha fazla tüketiciyi mağazalarımızla buluşturmayı hedefliyoruz. Perakende, enerji ve inşaat sektörlerinde de 2021 yılı kendimize büyüme hedefi koyduğumuz bir yıl.  Enerji sektöründe BioTRend markamızı hakla arz çalışmalarını başlattık.
İnşaat tarafında Senegal’de yapılacak yeni bir projenin çalışmalarını başlattık. Mobilya tarafımız ise 5 markamızla hala Holding’in lokomotif grubu olarak yeni projelerle yoluna devam ediyor.

Yenilenebilir enerji alanında büyümeyi planlıyorsunuz. Bunun için BioTRend enerji AŞ’yi halka arz etme planınız var, son durum nedir?

Evet, Biotrend AŞ’yi halka arz etmek için düğmeye bastık. 2021 yılının ilk yarısında işlemleri tamamlamış olmayı hedefliyoruz. Bugün bu markamız altında hali hazırda opere eden 10 tesisimiz bulunuyor. Bu tesis sayısının 2020 yılı sonuna kadar 17’ye ulaşmasını hedefliyoruz.

Şirketinizi enerji sektöründe nasıl konumlandırıyorsunuz?

Biotrend, Türkiye’nin önde gelen yenilenebilir enerji üretim firmalarından biri. Bugün ülke genelinde evsel atığın yaklaşık %25’ini işler hale getiren şirketimizin enerji alanında portföy büyüklüğü ise, 120 MW mertebesinde. Ülke genelinde 15 farklı bölgede atık gazından elektrik üretimi yapan ve katı atık bertaraf tesislerini işleten büyük bir portföyde hizmet veriyoruz.

Ülkemize, çevreye, doğaya, ekonomiye ve dünyaya katma değeri yüksek projeler hayata geçirirken, kurulduğu günden bugüne kadar yenilenebilir enerji üretim alanında portföyünü büyüterek sektörün öncüsü olmaya devam ediyoruz. Türkiye genelinde; biyokütle, evsel katı atık ayrıştırma, gazlaştırma – yakma ve ATY Üretimi, biyometanizasyon, atık sahası işletimi, biyokütle yakma tesisi ve atık ısı tesisleri ile ilgili yatırımlarımız var.

Pandemi ile beraber hangi iş planlarını devreye aldınız?

Pandemi her sektörü farklı yönlerden etkiledi. Başka bir deyişle, yeni bir ticari etkileşim dönemi başladı her sektör için. Mobilya grubumuz açısından bakacak olursak; pandemi döneminde ev ve dekorasyona artan büyük ilgiye proaktif çözümlerimizle karşılık verdik. Fabrikalarımızda ve mağazalarımızda aldığımız süratli ve yüksek tedbirlere ek olarak, müşterilerimizle buluşmak için hayata geçirdiğimiz yenilikçi mağazacılık uygulamaları sayesinde, önemli bir ivme kazandık. Örneğin; Doğtaş markamızla Evinde Gör uygulamasını başlattık böylece, müşterilerimiz ücretsiz mimari hizmetimizden faydalanırken aynı zamanda beğendikleri tasarımların kendi yaşam alanlarına yerleştirilmiş 3D versiyonlarını görüntüleyebiliyorlar.

Mobilya sektöründe KDV indiriminin kalıcı olması satışlarınıza nasıl yansıdı? Yılsonu beklentiniz nedir?

Sene başında hükümetimizin aldığı kararla, mobilyaya uygulanan KDV oranının kalıcı olarak %18’den %8’e çekilmesinin sektörümüze etkisi pozitif olmuştu. Ardından gelen salgınla birlikte bir süre her sektör gibi mobilya da olumsuz etkilendi, bu dönemde biz yaratıcı mağazacılık çözümlerimizle önemli bir ivme yakaladık ve toplam hacim olarak öngörülerimizi yakaladığımız gibi, üzerine de çıkabildik. Devletimiz bu süreçte kredi imkanlarıyla, kısa çalışma ödeneği uygulamasıyla beklediğimiz desteği verdi. Sonrasında da devlet bankalarının sağladığı 6 ay ödemesiz 60 aya varan vadeyle mobilya sahibi olma kampanyaları kaybedilen ivmenin geri kazanılmasında yardımcı oldu.

Grubun yurtdışı girişimlerinden söz eder misiniz? İhracatta hangi noktaya ulaştınız?

2020 tüm sektörler için zor bir yıl olarak başladı ve öyle de ilerlemeye devam ediyor. Özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan, ekonomik dengeleri değiştiren pandemi süreci yatırımcıyı ve yatırımcı adaylarını da çok düşündürür bir hale getirmişti. Ancak biz mobilya sektörünün öncü gruplarından biri olmanın da getirdiği avantaj ve attığımız güçlü adımlarla pandemi sürecine rağmen geçtiğimiz aylarda 2020 için ciro artışı bildirdik. Özellikle yurtdışı yatırımlarımıza hız kesmeden devam edecek kadar bir büyüme ivmesi yakaladık. Doğtaş markamızla, İngiltere, Özbekistan, Karadağ gibi farklı lokasyonlarda mağazalar açtık. 2021 yılında da yurt dışı yatırımlarımız sürecek. Aynı zamanda inşaat alanında faaliyet gösteren Doğyap firmamızla Senegal’de gerçekleşecek bir projenin de ilk adımlarını attık.

Önümüzdeki dönemde yurt dışında hangi coğrafyalarda ne tür fırsatlar peşinde olacaksınız? 

Ticari açıdan karlı gördüğümüz lokasyonları değerlendiriyoruz. Burada önemli nokta, yatırımcının konumu. Güven veren, iş birliği açısından yapıcı ve uzun yıllar birlikte çalışabileceğimiz iş ortakları ile iki taraf için de yararlı bir noktada buluşmak önemli. 

Küresel ticaret koşullarını rekabet açısından nasıl görüyorsunuz?

Her dönemin ve her koşulun farklı dinamikleri olduğunu biliyoruz. Bazen negatif şartlardan çok faydalı iş birlikleri doğabilir. Tersi de elbette mümkün. Pandemi tam olarak hayatımızdan çıkıp, gerçek normale döndüğümüzde, ticari koşullar hızla kendi optimizasyonuna kavuşacaktır. 

2021’e yönelik beklentileriniz ne yönde? Türkiye ekonomisi, dünya ekonomisi ve grubunuz açısından öngörüleriniz neler?  Zorlu yıllar, beraberinde ya da hemen akabinde fırsatları da beraberinde getirir. Biz işimizi en doğru şekilde yapmaya odaklanarak, zorlu koşullardan yeni iş alanları ve iş yapma şekilleri kazanmayı öncelik olarak görüyoruz. Ülkemiz kaynakları yüksek, büyük bir ekonomiye, güçlü sektörlere sahip bir ülke. Bu açıdan yüzümüz ve beklentimiz hep pozitife dönük. KASIM 2020