DP World Yarımca Limanı açıldı

Türkiye’nin en büyük limanlarından biri olan DP World Yarımca Limanı 13 Mayıs 2016 tarihinde resmi açılışını yaptı. Başta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut, DP World Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Sultan Ahmed Bin Sulayem ve DP World Yarımca CEO’su Nicola Silveira, DP World Yarımca Limanı çalışanları olmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferansıyla katıldığı törenle açıldı.

DP Yarımca, 460.000 metrekare alanda, yıllık 1 milyon 300 bin konteyner elleçleme kapasitesiyle, İzmit Körfezi’nden Avrupa ve Asya’ya açılan son derece önemli bir ticari merkez olma niteliğindedir. Türk sanayisinin kalbinde yer alan İzmit Körfezi’ndeki Liman bu yatırımla birlikte Türkiye’nin 2023 yılı dış ticaret vizyonuna uygun bir liman haline geldi.

Yapılan açılışta konuşma yapan DP World Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Ahmed Bin Sulayem, Türkçe olarak başlayan konuşması salondaki izleyicilerden büyük alkış aldı. DP World Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Ahmed Bin Sulayem, “Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri eşsiz bir mirası paylaşmaktadır. Bizler güçlü ortaklığımız ve bizleri birbirimize bağlayan ortak vizyonumuz ile dünya ticaret kavşağını bağlayan köprü konumundayız. Liderlerimizin vizyonu, keşfetmek ve geliştirmek, değişimi benimsemek ve iş yapış şekillerini daha akılcı duruma getirmek üzerine kurulmuştur. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk hükümetinin alt yapı geliştirme yaklaşımları, beraberinde gelen ekonomik kalkınma bizler için son derece değerlidir. İki ülke olarak bir diğer ortak noktamız ise genç, dinamik, eğitimli ve çok kültürlü nüfuslarımızdır. Ulaşım, telekomünikasyon ve enerji sektörlerinde mevcut son derece gelişmiş teknolojik alt yapılarımızda paylaştığımız bir değer ortak değerlerimizdir. Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai’nin Batı-Doğu, Kuzey-Güney, aksında yer alan doğal köprü konumu ile son derece önemli pazarlara hizmet eden, Avrupa’da, Avrasya’da, Ortadoğu’da ve Kuzey Afrika’da 1,5 milyar iş insanına ticaret yollarını açan Türkiye’nin geleceğine olan inancı tamdır” derken Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerini hayranlıkla izlediklerini ve bu nedenle de kendilerinin Türkiye’de olduklarının altını çizdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanı Binali Yıldırım, 13 yılda, uluslararası doğrudan yatırım tutarının 10 kattan daha fazla arttığını, Türkiye’nin dünyanın merkezinde yer aldığını belirterek, “DP World 31 ülkede faaliyet gösteren büyük bir liman işletmecisidir. Türkiye’ye duydukların güvenden dolayı özellikle teşekkür ediyorum. İnsanlar geleceğe yatırımı kararını verirken; ülke hukuk devleti mi, istikrar var mı, güçlü siyasi irade var mı? Bunlara bakıp karar veriyor. Türkiye ve bu bölge neden önemli, Türkiye dünyanın merkezindedir. Türkiye’den 3 saat uçuşla 56 ülkeye gidiyorsunuz, 1.5 milyar nüfusa erişiyorsunuz, 30 trilyon dolarlık bir ekonominin var olduğu bir bölgeye ulaşıyorsunuz. 2008 küresel ekonomik krizden itibaren dünyadaki zenginlik dünyadaki zenginlik merkezi batıdan doğuya doğru hareket etti. Dolayısıyla bu yolculukta en önemli durak da Türkiye’dir. İşte bu nedenle biz dünyanın en büyük hava limanını yapıyoruz, işte bu nedenle Osmangazi Köprüsü’nü yapıyoruz” dedi.

Yapılan açılışta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise tüm zorluklara ve krizlere rağmen iki ülkenin ekonomik büyümesinin ve istikrarının sürekli devam ettiğine dikkat çekerek,”Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai sadece petrole dayalı ekonomi değil, tüm alanlarda büyük yatırımlar yapmaktadırlar.  Bundan sonra iki ülke arasında ciddi bir potansiyel var, bunu değerlendirmeyi düşünüyoruz. Savunma sanayiden yatırımlara. Türk iş adamlarımızın da Birleşik Arap Emirlikleri‘nde yatırım yapmak için ilgi duyduğunu, girişimde bulunduğunu biliyoruz. İş adamlarımızın üçüncü ülkelerle de iş birliği yapması için çalışıyoruz”dedi.

DP World Yarımca limanı’nın proje aşamasından bugüne kadar işi yakından takip ettiği belirten Başbakanlık Yatırım Destek Ajansı Başkanı Arda Ermut ise, “Sarfedilen DP World Yarımca konteyner limanı projesinin operasyona geçme aşamasına gelmiş olmasından hem şahsım hem de kurumum adına büyük bir memnuniyet duyuyorum. Projenin, dünyanın en büyük konteyner liman işletmecilerinden biri olan DP World firması tarafından yürütülmesinin, dünya yatırım ligindeki yeri itibariyle Türkiye için önemli bir kazanım olduğunu düşünüyorum. Özellikle iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi ile birlikte Türkiye’nin elverişli coğrafi konumu, dinamik nüfusu ve nitelikli işgücü, ülkemizi bölgesinde cazip bir yatırım merkezi haline getirmiştir. Bunun bir neticesi olarak, Türkiye’ye gelen Uluslararası Doğrudan Yatırım rakamlarında bu zaman zarfında görülen artış dikkate değerdir. 2003 yılından bugüne Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliklerinde Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırımlar 11 katına çıkarak 165 milyar dolara ulaşmıştır” diye konuştu.

Yapılan limanda büyük emeği olan DP World Yarımca CEO’su Nicola Silveira ise erkek egemen limancılık sektöründe kadınlara fırsat eşitliğini oluşturacaklarını ifade ederken, “En üst kademeden en teknik görevlere kadar her pozisyonda yer almalarında sektöre öncülük etmekten gurur duymaktayız” diyerek sözlerine son verdi.